Podle mělnického místostarosty Milana Schweigstilla čekají změny celé dolní náměstí. „V současné době probíhá soutěž na studii, jak by náměstí Karla IV. mělo vypadat," připomněl místostarosta s tím, že součástí je i řešení plochy po nemovitosti přezdívané Amerika, Teherán nebo Hold, kterou čeká demolice.

Prozatímní řešení volného prostoru bude pravděpodobně zahrnovat i parkovací stání, kterých je v historickém centru stále nedostatek.

Už teď je jisté, že v polovině Domu služeb patřící městu bude mít zázemí knihovna, která zatím sídlí v omezených prostorách ve vile Karola. „Architekt připravuje návrh, co dalšího by tam mohlo být," doplnil Milan Schweigstill, podle něhož mělnická stavební a dislokační komise doporučila, aby se radnice nezaměřila pouze na knihovnu, ale hledala řešení celé nemovitosti.

„Necháváme zpracovat energetický audit, ze kterého by měl vycházet například typ opláštění a oken nebo následné zateplení stavby," poznamenal místostarosta.

Dole obchody, nahoře knihovna i školka

V přízemí městské části Domu služeb zůstanou obchody, nad nimi by pak vedle knihovny měla být dále i školka Rolnička, mezi jejíž služby patří hlídání malých dětí.

„Počítáme také například kavárnou, konferenčním sálem a malým kinem pro seniory, které by promítalo starší snímky, nebo s různými hrami," poznamenal Milan Schweigstill s tím, že do studie budou zahrnuty další dobré nápady, které by mohly pocházet od lidí.

Přesné náklady na změny mělnického náměstí Karla IV. zatím nejsou stanoveny. I bez demolice Teheránu by podle odhadů mohly dosáhnout částky mezi třiceti a čtyřiceti miliony korun. Jen knihovna má totiž stát patnáct až sedmnáct milionů. Město už hledá dotační tituly, které by mu na náklady mohly přispět.