Dům v Českolipské ulici, kde žije třicet Romů, byl před dvěma týdny prodán v dražbě. Široká rodina, ve které je polovina dětí, musí časem nemovitost opustit. Zatím ale svou situaci neřeší.

Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše byl dům, jehož majiteli byli právě místní Romové, prodán po exekuci. „Jde o dlouhodobý problém, nečekali jsme, zda k tomu dojde, ale kdy se to stane," poznamenal starosta, podle kterého pravděpodobně bude moci šest romských rodin zůstat v Českolipské ulici do jara příštího roku.

Řešení není povinností města, přesto nejsou Romové na hledání dalšího bydlení sami. Sociální pracovnice už pro ně našly několik vhodných bytů.

Podle vedoucí sociálního odboru mělnické radnice Drahomíry Pavlíkové je ale rodiny odmítly, neboť trvají na tom, že chtějí dále bydlet všechny společně.

„Takové bydlení pro třicet lidí je téměř nemožné zajistit," vysvětlila Drahomíra Pavlíková.

Sociální pracovnice se snažily najít bydlení i v místních ubytovnách. Zatím marně, všude je plno.

„Pokud by se dále odmítali stěhovat a došlo by k tomu, že už by dostali písemné výpovědi od nového majitele, bylo by naší povinností zajistit jim sociální službu přechodného bydlení v azylovém domě, a to kdekoli na území České republiky, kde by byla volná místa," připomněla Drahomíra Pavlíková.

Samotní dospělí, kteří nemají děti, by mohli rovněž přespávat v noclehárně azylového domu.