Při losování před začátkem voleb položila zapisovatelka na stůl před Sabinu Zuzánkovou pět lístečků se jmény členů komise, aby vylosovala předsedu a místopředsedu. Osmnáctiletá studentka vytáhla jako první lístek se jménem Vladimíra Macka. Při druhém losování řízením osudu pak vybrala kartičku se svým jménem.

Vladimír Macek
Vladimír Macek je zkušený člen volební komise, ve stejné roli totiž působil už pětkrát. „Bývá to skoro stejné,“ říká, ale hned připomíná, že v letošních komunálních volbách nemají voliči v rukách hodně kandidátek: „Všechny strany jsou na jediné velké plachtě.“

Pochází z Bechlína u Roudnice nad Labem, v Mělníku ale žije skoro padesát let. „Když jsem sem před lety přišel, už jsem město znal, jezdíval jsem sem jako kluk na vinobraní,“ vzpomíná na dobu, kdy se po měšťance učil tesařem. Uřemesla ale nezůstal, jako četař zůstal na vojně a dotáhl to až na majora. „Byl jsem u ženistů, to byla stejně jako tesařina těžká práce, zaminovat a odminovat, když každá mina, kterou taháte, váží deset kilo, i stavění mostů nebo pontonů na vodě,“ vypráví.

Byl rád mezi mladými lidmi, nejen na vojně, v Sokole vedl jako cvičitel mládež a v důchodu se stal vychovatelem učňů.

S manželkou, se kterou jsou spolu už skoro šedesát let, vychovali synovce, mají dvě vnoučata a těší se ze dvou pravnoučat. Dříve bývali hodně času na své zahrádce u Pšovky a cestovali, zejména po Čechách a Slovensku. „Projeli jsme to, jak se říká, od Šumavy až k Tatrám,“ vypráví Vladimír Macek.

K volbám by přál Mělníku, kde je doma, aby měl politiky, kteří nezapomínají na obyčejné lidi.

Sabina Zuzánková
Komunální politika v Sabině Zuzánkové příliš velký zájem nebudila. Změna nastala až na podzim letošního roku, kdy osmnáctiletá studentka mělnického gymnázia dostala příležitost stát se členkou volební komise.

Svou účast ve volbách chápe jako dobrou životní zkušenost: „Využila jsem nabídku naší školy a přihlásila se, abych si vyzkoušela něco nového.“
Nejmladší místopředsedkyně se ale komunální politice v budoucnu věnovat nechce. „V první řadě chci vystudovat vysokou školu. A pak se uvidí,“ prohlásila maturantka, která veškerý svůj volný čas tráví přípravami na zkoušku z dospělosti.