Stáli na parapetu okna ve druhém patře, pod nohama asi patnáctimetrovou propast a před sebou hasičskou plošinu. Tak silný zážitek asi deváťáci z Jungmannových sadů měsíc před loučením se základní školou nečekali.

Právě jejich třídu, 9. A ale podle scénáře včerejšího hasičského cvičení po smyšleném požáru v podkroví školy odřízl hustý dým od únikových cest. Všech dvacet deváťáků tak musela do bezpečí snést právě plošina. „Strach jsme neměli, byla to ale hodně zajímavá zkušenost,“ shodli se Jirka Kopřiva a Honza Boho. Stejně jako jejich spolužáci předem netušili, jaké dobrodružství je místo hodiny češtiny čeká.

Hasiče s deváťáky při akční cestě na pevnou zem sledovali všichni školáci z Jungmannových sadů, kteří se po evakuaci sešli před školou. Když s poslední skupinou snesla plošina i učitelku Alenu Horňákovou, vítaly ji děti bouřlivým potleskem.

Včerejší hasičské cvičení mělo prověřit možnost evakuace dětí ze školy plné plamenů a dýmu pomocí výškové techniky.

Na místě byly dvě plošiny, hasičů z mělnického záchranného sboru a neratovické Spolany. Na zásahu se podíleli i dobrovolní hasiči z Mělníka. Další dobrovolní hasiči, ze Všetat, ve stejné době čekali jako záloha v sídle mělnických hasičů, které by v případě nezbytného zásahu zastoupili.

Po evakuaci všech dětí ještě plošiny vynesly hasiče až na střechu školy. „Ověřili jsme dosah výškové techniky, zda by například bylo možné evakuovat při požáru školy děti na střechu a později je plošinou snést dolů,“ vysvětlil velitel zásahu, mělnický hasič Jan Hadrbolec.