Mělník – Syndrom náhlého úmrtí kojenců postihuje v průměru pětadvacet ze sto tisíc narozených dětí. Tomu se už osmnáct let snaží zabránit Nadace Křižovatka, která pro nemocnice zajišťuje monitory dechu.

Pět moderních přístrojů, které hlídají dýchání miminek, mají od středy i na neonatologickém oddělení mělnické nemocnice.
„S monitory dechu máme dobré zkušenosti. Využíváme je na prvních čtyřiadvacet hodin u všech narozených dětí," konstatovala primářka neonatologického oddělení Lenka Doležalová, která pět zařízení v hodnotě přes dvanáct tisíc korun převzala od Vlastimila Novotného z Nadace Křižovatka.

„Přístroje pořizujeme ze sponzorských darů, a pak je vždy na půl roku půjčujeme do českých nemocnic. Za těch osmnáct let jsme předali více než pět tisíc monitorů dechu," připomněl člen správní rady nadace.

Přístroje vyrobené v Izraeli sledují podle primářky Lenky Doležalové pohybovou aktivitu dítěte. Když dvacet vteřin nezaznamenají žádný pohyb, spustí se alarm. „Poměrně často přiběhneme a dítě je naštěstí v pořádku. Monitor totiž začne alarmovat, i když miminko takzvaně zapomene na chvilku dýchat," vysvětlila primářka princip, na němž monitory dechu fungují.

Na novorozeneckém oddělení mělnické nemocnice monitory dechu využívají skutečně často, maminkám by je ale přesto příliš nedoporučovali. „Zkušenosti s těmito zařízeními máme dobré, všem maminkám je ale paušálně nedoporučujeme. Přece jen jsou to přístroje, které mohou selhat, proto není dobré se na ně stoprocentně spoléhat. Často je samotná maminka mnohem lepším monitorem než jakékoli zařízení," řekla Lenka Doležalová a dodala, že přístroj doporučují maminkám původně nedonošených miminek, která měla apnoické pauzy, což je stav nekontrolovaného zadržení dechu.

Pět nových monitorů, které se skládají ze senzorových desek a signalizátorů, v mělnické nemocnici uvítali. V současné době tam používají čtrnáct podobných přístrojů, jejichž použitelnost v létě skončí a budou se muset vyřadit.

Syndrom náhlého úmrtí, kterému mají signalizátory dechu zabránit, postihuje nejčastěji miminka ve věku od dvou do čtyř měsíců, a to především chlapečky.