Koordinátorka a lektorka edukačního centra Anna Svobodová uvedla, že tento kulturně-ekologický program vznikl ve spolupráci s pedagogickými fakultami Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně. 
A zapojili se do něj také členové týmu, který má na starosti projekt Památky se baví.

„Náš pilotní program je určený žákům druhého stupně základních škol. Tematicky je zaměřený na rozdíly mezi barokní zahradou a přírodně krajinářským parkem, jejichž principy se školákům pokusíme přiblížit," vysvětlila Anna Svobodová cíle programu 
s tím, že první školáky čekají 
v centru 19. května.

„Až do 26. června je náš program pro účastníky zdarma. Od září pak přidáme ještě zážitkový projekt. A na léto připravujeme další speciální aktivity pro rodiny s dětmi," dodala.

Školáci, kteří do areálu veltruského zámku zamíří, se mohou těšit na návštěvu hned několika různých míst. Edukační centrum totiž využívá nejen přilehlé, po povodních už znovu obnovené zámecké budovy, ale také oranžerii, zámecký dvůr či samotný park.

„Žákům chceme během sto dvaceti minut konkrétně ukázat rozdíly mezi barokní zahradou a krajinným prvkem," připomněla Anna Svobodová 
s tím, že státní zámek Veltrusy patří se svým bezmála třísethektarovým parkem mezi největší zámecké areály v republice.