Elektronická evidence tržeb (EET), která včera zahájila v provozovnách zaměřených na ubytování, stravování a pohostinství ostrý provoz, většinu malých obecních hospůdek na Kokořínsku nepoloží. Dále se čepuje například ve Stránce, Jestřebici nebo Střezivojicích.

Ve Stránce, kde žije přes sto devadesát obyvatel, je obecní hospoda jediným místem, kde se lidé mohou setkávat. Podnikatel, který ji provozoval, to ale kvůli EET vzdal. Podle starosty Štefana Dvorščíka začala obec už na začátku podzimu shánět nového nájemce. A uspěla.

„Našli jsme hostinského, pro kterého není EET žádný problém," potvrdil. Obec se podle něj snaží nájemcům, kteří mají nízké obraty, pomoci nájemným tři sta korun měsíčně a připojením k internetu.

„V malé vesnici to bez hospody nejde," poznamenal stránecký starosta, podle kterého se tam nejen scházejí chlapi na pár piv, ale konají se tam i setkání seniorů nebo zábavy.

Na opuštěnou pípu se nepráší ani v Dobřeni, Jestřebici a Střezivojicích, třech částech vesnice s asi sto sedmdesáti obyvateli.

Podle starosty Karla Klímy sice stávající provozovatel Kamenného hostince v Jestřebici končí, ale až k poslednímu dni letošního roku, s EET to nesouvisí. „Nového nájemce už jsme sehnali. Stejné to bylo i u Boudy ve Střezivojicích, kde hostinský skončil, protože šel podnikat jinam, zajistili jsme ale bez potíží náhradu," řekl Karel Klíma a doplnil, že ani třetí místní podnik v Dobřeni EET nezavřela.

V obecních hospodách jsou rovněž nízké nájmy, pět set korun za měsíc.

Také v Kanině podle starostky Jaroslavy Vrané v obecní hospůdce dále pokračuje stejný nájemce.