Následky celosvětové ekonomické krize se sice projevují i u větších firem na Mělnicku, zatím ale většinou nejsou vážné. Časem však může dojít u některých z nich ke snížení tržeb, útlumu výroby nebo snížení počtu zaměstnanců. Na to se začnou připravovat i úřady práce.

Zaměstnanci nelahozeveského závodu firmy Unilever se strachovat nemusejí. Potvrdila to mluvčí společnosti Andrea Jandová.
Unilever se podle ní na blížící se ekonomickou krizi připravil, zaměřil se na posílení konkurenceschopnosti několika tahy, mezi které patří například možnost zvýšit objem výroby.

O práci nepřijdou ani zaměstnanci kralupského provozu firmy Česká rafinérská. Podle mluvčího společnosti Aleše Soukupa sice může dojít ke snížení poptávky po motorové naftě nebo automobilovém benzinu, v rafinérském podnikání je však i při přechodně slabším využití kapacity nezbytný shodný počet provozních zaměstnanců.

Situace v neratovické Spolaně je zatím nejasná. Město je plné fám o zastavení provozů, snížených platech i propouštění až dvou set zaměstnanců. Prohlášení, které by je potvrdilo, nebo vyvrátilo, ale firma zatím nevydala.
V podnikových novinách z letošního listopadu je přitom zpráva, že Spolana omezí už v prosinci letošního roku výrobu až o polovinu. To má zabránit vzniku a hromadění ztrát. Firma chce přitom dopady nezbytných kroků na své zaměstnance minimalizovat. Odstávky provozů mají být proto voleny tak, aby si lidé mohli vzít dovolené nebo dostat náhradní práci, jinak by jim mělo být nabízeno placené volno.

Výroba firmy Styrotrade z Čakoviček, produkující polystyrenové desky, je sice v útlumu, podle výrobního ředitele Antonína Rektoříkato však nesouvisí s finanční krizí. „Vyrábíme desky pro zateplovací systémy a stavebnictví v tomto směru přes zimní období usíná, proto je výroba každoročně částečně omezena,“ vysvětlil Rektořík. Skutečné následky finanční krize by tak mohla firma pocítit až v jarních měsících příštího roku.

Obchodní ředitel neratovické pobočky kralupské firmy K–Protos Jan Listík uvedl, že je výroba částečně omezována. Podle jeho slov na to však také nemá zásadní vliv celosvětová krize. „Odbyt máme zajištěný na první polovinu příštího roku. Budeme propouštět kolem 170 zaměstnanců, u 20 z nich je to spojeno s krizí,“ doplnil Listík.

Výroba byšické Vitany v útlumu není, podle finančního ředitele Martina Drwese nemá firma v dlouhodobém plánu ani propouštění zaměstnanců. „Nebyli jsme nuceni omezit ani výrobu, pořád máme stálé odběratele,“ řekl Drwes.

Také Elektrárna Mělník v Horních Počaplech není podle mluvčího Martina Pavlíčka světovou krizí poznamenaná. „Do současné doby nás příliš nezasáhla, poptávka se sice mírně zpomalila, ale zároveň roste dál,“ uvedl Pavlíček. Potvrdil, že se společnost nechystá k propouštění zaměstnanců ani k omezování výroby. „Elektrárna Mělník je významný dodavatel a poptávka po elektřině roste, výroba tedy běží dále beze změny,“ dodal mluvčí s tím, že elektrárna neomezuje ani vánoční večírky. „Samozřejmě šetříme, ale jen na nejnutnějších věcech a to není příliš,“ podotkl Pavlíček.