„Papírová žákovská knížka, kde to žijete?“ tuto větu možná časem uslyšíme od žáků a studentů.
Základní i střední školy na Mělnicku zatím stále používají papírové žákovské knížky, některé z nich ale už uvažují i o jejich elektronické podobě.
Mšenská základní škola používá elektronický soupis známek už druhý školní rok. Podle správce školní sítě, učitele Štefana Dvorščíka, se jedná o systém, který slouží k vedení informací o žácích a zároveň jako žákovská knížka. Přístupná je žákům i jejich rodičům. „Do systému Bakalář, který jsme spouštěli na jaře loňského roku, učitelé zadávají známky. Určují přitom i jejich důležitost,“ konstatoval Dvorščík a dodal, že žáci mají současně i papírové žákovské knížky. Elektronická verze je spíš nadstandardní službou.

Rodiče mohou do systému známek svých ratolestí kdykoli nahlédnout, musejí ovšem zadat přístupové heslo. Elektronická žákovská umí vypočítat i průměry známek s přihlédnutím k jejich závažnosti. Rodičům, kteří nemají připojení k internetu, musí stačit papírová žákovská knížka.
Žáci Základní školy v Jungmannových sadech v Mělníku se moderních žákovských knížek možná brzy dočkají. „Vzhledem k tomu, že jsme ze strany rodičů zaznamenali zájem o žákovské knížky na internetu, vypadá to na brzkou diskuzi na toto téma,“ poznamenal ředitel školy Dalibor Ullrych.
Ředitelka základní školy v neratovické ulici 28. října Miloslava Lamačová potvrdila, že žáci zatím známky v elektronické podobě nemají. Škola je v blízké době ani neplánuje. „Všichni rodiče doma internet nemají, tak bychom narazili na velký problém,“ doplnila ředitelka školy.
Papírových knížek, které se používají už desítky let, se drží i Střední průmyslová škola stavební v Mělníku. „Používáme klasické žákovské knížky, o elektronických jsme zatím ani neuvažovali,“ uvedla ředitelka školy Nataša Kluiberová.

Studenti by přitom zřejmě elektronické žákovské knížky uvítali. „Když jsem nastoupil do školy, hovořilo se o tom, že v některých školách už tato vymoženost je, my jsme ale měli klasiku. Tehdy mi to nevadilo, v této době by ale elektronické žákovské knížky měli zavést na všech školách,“ řekl bývalý student stavební školy Václav.