Jaromír Plzák se svou rodinou za normálních okolností žije na Pšovce. Ta ale byla ještě v pátek odpoledne z důvodu evakuace opuštěná a neprodyšně uzavřená, dočasně tak Plzákovi zakotvili u Jaromírovy tchyně.

Páteční slunečné dopoledne pak rodina využila ke společné projížďce ulicemi města. Výchozím bodem pro ně byla ulice Na Ráji, kde mají další příbuzné, které často navštěvují a odkud v pátek vyráželi na obhlídku nejbližšího okolí.

„Zrovna se jedeme podívat, jak to tady vypadá. Vezmeme to kolem školy, tamtudy se dá dostat až k čertovskému potůčku," popisoval Jaromír cestu, kterou hodlal stejně jako jeho dcera Irena absolvovat na in-line bruslích, zatímco maminka Irena za nimi jela na kole.

Z rodinného domu, který opustili už v úterý, si odvezli jenom pár nejnutnějších věcí, papouška a psa. Kočku, která čeká koťata, na Pšovce nechali. „Stejně by odtud utekla a vrátila se domů," myslel si Jaromír.

Ve čtvrtek se ale do svého domova alespoň na skok vrátili. Malou Irenu totiž včera čekaly školní testy pro páťáky, a tak si musela zajet pro učení, aby byla dobře připravená. „Na občanku nás tam policisté na deset minut pustili," prozradil tatínek, „ale hlídali nás, abychom tam nebyli o moc déle. Je tam strašné ticho, což je nezvyk," zhodnotil nedávnou krátkou návštěvu Pšovky.

Práci krizového štábu města a všech složek integrovaného záchranného systému si Jaromír Plzák pochvaluje. Zejména v porovnání s rokem 2002, kdy Mělník zasáhly ničivé povodně poprvé.

„Tenkrát to byl totální chaos, nikdo pořádně nevěděl, co má vlastně dělat," kroutil hlavou. „Teď je to po organizační stránce zvládnuté na výbornou. Je to všechno uspořádané a všichni dělají, co mají," poznamenal. V tom svého muže podpořila i Irena: „Všechno proběhlo v klidu, nebylo to tak hektické jako minule. Děti jsme odvezli už v pondělí večer, protože říkali, že evakuace možná proběhne v noci. Nakonec jsme se balili až druhý den ráno," dodala.
Oba navíc ocenili také práci starosty města Ctirada Mikeše. „Zaplať pánbůh, že tady je. On jediný řekl, že se voda do města pouštět nebude. A opravdu ji tu nemáme," přiznal mu Jaromír zásluhy za nezatopený Mělník.

A jasno měl i ve chvíli, kdy přišla řeč na prosakující a těžce zkoušenou protipovodňovou hráz. „Přijde mi docela legrační, že zrovna teď o víkendu ji chtěli otestovat. Viděl jsem ceduli, na které bylo napsáno, že budou napouštět potok Pšovka do maximální hladiny, aby zjistili, co to s hrází udělá," poznamenal. „Nutno říct, že tahle zkouška ohněm proběhla na výbornou, hráz viditelně postavili dobře," dodal s tím, že on sám obavy z toho, že by se mohlo něco stát, neměl. Dokonce ani nechtěl ze Pšovky odcházet, věřil totiž, že tentokrát se voda do jejich městské čtvrti nedostane.

Když před jedenácti lety neplánovaně opouštěli svůj domov poprvé, návrat pro ně nebyl nijak jednoduchý. Vrátili se totiž do domu, který byl do metru a sedmdesáti centimetrů zatopený vodou. Čekala je tak spousta práce, starostí a nervů. I proto posledních několik dní, které opět strávili u příbuzných, Plzákovi pojali jako takovou menší rodinnou dovolenou. Do svého domečku na Pšovce už se ale nesmírně těší.