Jeden den pohoda, druhý den strach. To jsou pocity Čechů, kteří se v posledním týdnu vydali na dovolenou do Thajska. Do země, kterou zmítají protivládní nepokoji. Demonstranti tam obsadili hlavní mezinárodní letiště v Bangkoku a lety v obou směrech byly omezeny, nebo dokonce zrušeny.

Těšila se na tu dovolenou dlouhou dobu. Do Thajska se toužila dostat, aby poznala mentalitu místních lidí i přírodu. Její sen se začal naplňovat ve chvíli, kdy se s manželem domluvili, že právě tam stráví na sklonku roku dva týdny.

Gabriela Benešová, redaktorka Mělnického deníku se s manželem vydali do Thajska v polovině minulého týdne. Jejich cílovým letištěm měl být Bangkok.

V minulých dnech byla Gábina trochu nervózní. Blížil se den odjezdu a ona neměla sbalené žádné věci. To je běžný pocit každého turisty. Poslední dva dny před startem ji však zasáhla nervozita jiného druhu: Odletíme vůbec? A co nás tam čeká?

Nakonec manželé Benešovi s pražskou cestovní kanceláří odletěli. To bylo minulý čtvrtek. V pátek do redakce přišla krátká textová zpráva: Vše v pořádku. V sobotu jsme s Gábinou chtěli mluvit. A podařilo se nám jí dovolat.

„Letět jsme měli ve čtvrtek před polednem do Frankfurtu. Nikdo ale nic nevěděl, nakonec jsme odletěli až v šest večer do Vídně. A pak okamžitě směr Thajsko. Vše bylo v pohodě, jen na hlavní bangkocké letiště jsme nemířili, odklonili nás na bývalé vojenské letiště Upatal (to leží asi 150 kilometrů od východně od thajského hlavního města a je pozůstatkem z vietnamské války – pozn. red.) To ale samozřejmě na takový tlak turistů nebylo připravené. Přistáli jsme nakonec bez potíží. A Bangkok? Nic se tam neděje, je tam, alespoň z našeho pohledu, klid. Z letišť máme zprávy, že tam jsou lidé zaseklí. Dneska, tedy v sobotu jsme slyšeli, že vláda dospěla k razantnímu řešení, použila antony a těžkooděnce, jenže demonstranti je prý odzbrojili a antony jim sebrali. Vypadá to na klidovou demonstraci, demonstranti tam mají jídlo, aparatury, jako by to byl spíše happening. My jsme v centru, mimo letiště, cesty směrem do královského paláce jsou zátarasy, hromady pneumatik, dráty, hlídá se to, ale stále je naprostý klid. Pokud je tu nějaké drama, my nic nepoznáme.“

A jak to vypadalo před odletem?
„Samozřejmě jsme byli nervózní, dozvěděli jsme se, že cestovky z Česka cesty nerušily, zatímco anglické a francouzské prý ano. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli máme letět, s naší cestovkou však vyrazili všichni,“ řekla nám do telefonu Gabriela Benešová.

Včera, v neděli měla výprava letět z bangogského letiště zhruba hodinu do dalšího cíle dovolené. „Jediné velké vojenské letiště však na ten nával není připravené, je to tam šílené. Měli jsme letět na jih malým letadlem, ale to nepřipadá v úvahu, je to naprosto nepřijatelné, večer ta situace vypadala hrozně. Na bývalém vojenském letišti, které otevřeli, je normální zmatek a chaos. Thajci jsou ale v klidu, pro ně není nic problém. To spíš turisté jsou nervózní, Takže pojedeme dvanáct hodin autobusem, na vestu letadlem v téhle době už nemáme šanci, dvě letiště jsou tady stále zablokovaná.“
„Lidé se tady obávají armádního převratu, že by se armáda mohla přidat k demonstrantům, to však vláda odmítá. Zatím nikdo situaci v Thajsku nedokáže odhadnout, není jasné, jak to všechno nakonec dopadne,“ to byla slova Gabriely Benešové do telefonu v sobotním odpoledni.

V neděli ráno přišla do redakce další textová zpráva. “Situace se přiostřila, je tu asi čtyřicet zraněných, letiště nestíhají, dochází k velkým zmatkům. Thajci doufají, že by mohlo dojít k razantnějšímu řešení 5. prosince, kdy má jejich král dvaaosmdesáté narozeniny. Naše banda se obává, že se nestihneme vrátit domů na Vánoce ani na Silvestra. Takže pa po Novém roce. Gábina“.

Gabriele Benešové budeme dnes opět telefonovat. Čtěte proto Mělnický deník i web ww.melnicky.denik.cz