„A jak poznáme toho sčítacího komisaře? Aby to zase nebyl nějaký podfuk,“ ptají se v posledních dnech desítky lidí na Mělnicku.

Starosti s pravostí komisaře, který začne už v pondělí se sčítáním lidí, domů a bytů má i dvaasedmdesátiletá Marta Bodišová z Chramostku. „Už mě jednou málem napálili kvůli dekám a já se teď bojím někoho pustit domů,“ svěřila Deníku své obavy seniorka.

Otázkou falešných sčítacích komisařů se zabývá i preventivně informační skupina policistů z Mělníka. Podle policejní mluvčí Jany Žáčkové je obezřetnost na místě.

„Je důležité si uvědomit, že není povinností lidí vpouštět sčítacího komisaře do své domácnosti. Komisař se navíc musí prokázat jak občanským průkazem, tak průkazem sčítacího komisaře,“ vysvětlila Žáčková a dodala, že v případě jakýchkoliv pochybností můžou občané volat na linku 800 879 702.

Tam jim operátor poradí, jak si na místě ověřit pravost průkazky.

Seznamy sčítacích komisařů navíc budou zveřejněny na informačních deskách a internetových stránkách obcí a městských úřadů. „Pokud se ale občané setkají s osobou, která se za sčítacího komisaře pouze vydává, ať neprodleně volají linku 158,“ připomněla Žáčková.

Celé sčítání bude ukončeno nejpozději 14. dubna letošního roku. Do té doby budou sčítací komisaři navštěvovat domácnosti po celé republice.