Mluvčí kralupské radnice Lenka Moravcová potvrdila, že v Kralupech nad Vltavou obnovu farmářských trhů, které se před pár lety konaly na parkovišti u zimního stadionu v Lobečku, nechystají.

„Trhy jsme přestali pořádat z důvodu nezájmu," připomněla kralupská mluvčí. „Výrobky prodejců byly dražší než podobné zboží v místních obchodech, lidé proto raději chodili tam. Nezaznamenali jsme ani žádné dotazy na obnovení trhů," řekla Lenka Moravcová a připomněla, že ve městě se nacházejí stánky místních prodejců. „Stánkaři občas stávají například v Husově ulici u Palackého náměstí," uvedla mluvčí kralupské radnice.

Konec po roce fungování

V Neratovicích sice farmářské trhy zavedli loni na jaře, v tomto roce to ale podle starostky Lenky Mrzílkové vypadá, že se zemědělci do města nevrátí.

„Zatím se nepodařilo sehnat dostatek farmářů, kteří by k nám jezdili," vysvětlila starostka s tím, že mnozí z nich s prodejem na trzích končí úplně kvůli nezájmu kupujících. Na vině přitom mohou být vyšší ceny farmářských výrobků a produktů i sporná doba konání neratovických trhů. V loňském roce se totiž farmáři do města sjížděli vždy v pátek dopoledne. „Naše město prý pro ně není dostatečně ekonomicky zajímavé," poznamenala Lenka Mrzílková.

Přesto se Neratovičtí nemusejí bát, že by o zdravé produkty přišli úplně. Každý pátek najdou na parkovišti na náměstí Republiky pojízdnou pekárnu, řeznictví a také prodejnu mléka a mléčných výrobků. Někteří pěstitelé pak přijedou o den dříve na už zavedené trhy na parkovišti na rohu ulic Kpt. Jaroše a Mládežnická.

V Mělníku každý týden

Jedinou jistotou v regionu tak zůstávají mělnické farmářské trhy, které už pátý rok pořádá Studio Eko-Logika. Jeden z jednatelů společnosti Jiří Procházka připomněl, že poprvé se farmáři ve městě objeví 4. dubna.

„Máme stálé, už ověřené prodejce, ale budeme oslovovat i nové, abychom trhy trochu oživili," řekl s tím, že letos se kupující dočkají jedné velké změny. „Rozhodli jsme se, že farmářské trhy se od letoška budou konat každý víkend, ne pouze jednou za čtrnáct dní, jako tomu bylo dřív," doplnil Jiří Procházka.