Sedm fenek ze smečky asi sedmdesáti zvířat, zabavených ve Štarnově na Olomoucku, si už týden zvyká v útulku na kralupské Hrombabě.
Štarnovské fenky zatím zůstávají ve společném kotci. „Jsou hodně plaché, pomalu se musejí zbavit strachu z lidí,“ řekla o zvířatech, která až do začátku letošního podzimu žila v nechutných podmínkách u svérázné seniorky, Monika Kolková z kralupského útulku.

Socializační plán, jímž fenky musejí projít, proto začíná hlazením a mazlením, ke kterému vede cesta lemovaná piškoty. Později by se každá
z fenek měla stěhovat do kotce k některému z místních zvířat, aby mohly napodobit sociální chování psů k lidem. Po štarnovských zkušenostech jsou všechny fenky zanedbané. Scházela jim domácí i veterinární péče. Každých šest měsíců přitom vrhly štěňata, a tak jsou hodně strhané. „Hned jak to půjde, je odblešíme a odčervíme. Čeká je samozřejmě i kastrace. Pak musejí dostávat kvalitní krmení, aby zesílily,“ vysvětlila Kolková.

To pro útulek na Hrombabě znamená další náklady. Vyzývá proto dárce, zda by přispěli například přípravky proti parazitům nebo dobrými granulemi. Lidé se mohou přijít na štarnovské fenky podívat. Pokud by o některou z nich měli zájem, mohli by se jí začít věnovat už v době pobytu na Hrombabě. „Zatím netušíme, kdy budou moci být umístěny u nových chovatelů. Neměly to lehké,“ poznamenala Kolková.

Podle záběrů, které provázely štarnovskou kauzu, žilo v páchnoucím domě připomínajícím skládku ještě na sklonku léta nejméně sto psů. Těla sedmadvaceti z nich byla tehdy nalezena u polní cesty za místním rybníkem. Veterináři po pitvě potvrdili, že byla zvířata otrávena. Pachatel je zatím neznámý. O odebrání zbývajících psů majitelce Zdeňce Grohmanové pak rozhodli na návrh veterinářů úředníci. Místní útulek nemohl přijmout všechna zvířata, proto volal o pomoc. Někteří ze štarnovských psů jsou například v Olomouci nebo Děčíně, sedm fenek přijal i útulek v Kralupech nad Vltavou.

Tam se na ně mohou přijít podívat zájemci nebo dárci v každém dni od devíti do čtrnácti hodin. Podrobnou cestu na Hrombabu naleznou na www.utulek-kralupy.estranky.cz.