“Korejská lidová demokratická republika je známa svým jaderným programem, ale málokdo ví o tamním běžném životě, v němž se se zcela normálních lidí stávají političtí vězni, kteří stráví zbytek života v otřesným podmínkách politických lágrů. Svědectví uprchlíků přinese snímek Příběhy z Jodoku. Druhou, poněkud neuvěřitelnou a absurdní součástí života Severní Koreje se stávají ale i čeští turisté, kteří se sem jezdí rekreovat a poznávat život v totalitním státě a jejichž zájezd zachytil nový český dokument Vítejte v KLDR!,” představila dnešní večerní program pořadatelka z Filmového klubu Mělník Linda Fryčová. Účast na projekci a následné debatě přislíbil kameraman tohoto filmu David Cýsař.
Druhým hostem mělnické části festivalu bude specialistka na globální změny klimatu Kateřina Husová z mezinárodní organizace Bankwatch Network. S ní mohou diváci promluvit druhý den přehlídky, kdy jsou na programu ekologická témata. “Ta jsou pro dnešní společnost obzvláště důležitá. První snímek odehrávající se fiktivně v roce 2055 se prostřednictvím filmových záběrů vrací do naší současnosti, kdy ještě bylo možné odvrátit katastrofu, na níž mnozí upozorňovali,” nastiňuje Fryčová. Jakým způsobem tedy šetřit nerostným bohatstvím, jak snižovat emisní limity, jak zastavit plýtvání a nesmyslnou nadprodukci? Americký dokumentární velkofilm přehledně a naléhavě předkládá argumenty pro potřebnou změnu chování člověka na planetě Zemi a rekapituluje více i méně známá řešení pro zlepšení současné situace. Tento dokumentární velkofilm získal v roce 2008 nominaci na Oscara.
“Druhý páteční film Z lásky k vodě nechává nahlédnout doslova pod poklici kotle plného vody, pod povrch planety Země. Pitná voda se stává stále nedostatkovější, ačkoli si to zatím ještě většina lidí neuvědomuje,” říká Linda Fryčová. Znečištěná voda každým rokem zabíjí více lidí než AIDS a války. Režisérka Irena Salinová mimo jiné dokládá, jakým způsobem a za jakou cenu se nadnárodní korporace pokoušejí vodu privatizovat a výhodně zpeněžit. Vybízí rovněž k zamyšlení nad tím, jakou vodu pijeme, proč si ji kupujeme a od koho, a hledá také odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku: může vodu někdo skutečně vlastnit?
Novinkou letošního ročníku je sobotní podvečerní hodinové pásmo snímků pro děti od sedmi let (se sníženým vstupným 20 korun), které mohou navštívit děti samy i spolu s celými rodinami. Filmy hodinového pásma představí život dětí ve třetím světě. Zklidnění mezi závažnější témata přinese Květinový most, příběh moldávské rodiny. “Tento film se musí vidět, nedá se dost dobře popsat. Zároveň získal mnoho cen na festivalech,” podotýká Linda Fryčová.
Mělnickou přehlídku uzavře Barmský VJ. Jde o ucelenější pohled na události v Barmě, v níž vládne vojenská junta a kde točila skupina místních kameramanů a jako jediná informovala celou planetu záběry z protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejího následného surového potlačení. “Záběry dramatických událostí z kamer těchto reportérů-nadšenců jsou v dokumentu sestaveny strhujícím způsobem a nabízejí podrobný a navýsost autentický záznam tehdejších událostí,” doplnila Fryčová.
Po celou dobu festivalu bude v prostorách kina otevřen stánek s fair-trade výrobky z Namibie, který bude nabízet šperky, hračky, tašky a jiné ručně vyrobené předměty vzniklé v chráněné dílně provozované Člověkem v tísni.