Mělnický úřad práce na sklonku letošního května zaznamenal opět značný pokles nových uchazečů o zaměstnání. Oproti předchozímu měsíci se jejich počet snížil o 174.

Nabídka volných pracovních míst se ale zvýšila jen nepatrně. Na každé volné místo na konci měsíce připadlo v průměru dvanáct lidí.
Volná místa nabízejí už tradičně dopravní společnosti, které shánějí osmadvacet řidičů nákladních vozidel.

Velký zájem je také o obsluhu obráběcích strojů. Takových míst zaměstnavatelé nabízejí třiadvacet. Bez práce ale nezůstanou ani svářeči, údržbáři, automechanici nebo truhláři. Zájem je také o deset kuchařů a devět číšníků.

Mělnický analytik trhu práce Josef Slavík Deníku potvrdil, že se počet lidí bez zaměstnání v květnu opět snížil.

„K poslednímu dni měsíce evidoval mělnický úřad práce 4 778 uchazečů o zaměstnání, což je o 174 méně než na konci dubna,“ konstatoval Slavík a dodal, že během května úřad práce nově zaevidoval 415 uchazečů o zaměstnání, ve stejné době pak evidenci opustilo 563 lidí.
Přes jedenáct procent nezaměstnaných představují lidé se zdravotním postižením.

Výrazně se snížil i počet nezaměstnaných absolventů a mladistvých. „V minulém měsíci úřad práce registroval 316 absolventů a mladistvých, což je o jednapadesát méně než v předchozím měsíci,“ řekl Slavík a připomněl, že na konci května nabízel úřad práce 391 volných pracovních míst, tedy o tři více než na sklonku dubna.

Zaměstnavatelé v minulém měsíci nahlásili 126 nových pracovních příležitostí. Míra nezaměstnanosti tak klesla o dvě desetiny procenta na 7,9 procenta.
Ve vesnicích a městech na Mělnicku se počet lidí, kteří jsou bez práce, dost liší. Nejvyšší nezaměstnanost úřad práce eviduje už tradičně v nejmenší vesnici Mělnicka – Kanině, kde trvale žije padesát obyvatel. Tam už druhý měsíc přesahuje 42 procent.

O něco lépe jsou na tom v Tupadlech, kde ale míra nezaměstnanosti dosahuje také vysokých čísel. Bez práce je tam 28,6 procenta lidí, což je ovšem proti dubnu čtyřprocentní pokles.

Vysoká nezaměstnanost je také ve Spomyšli, Býkvi, Zlončicích, Kadlíně nebo ve Vysoké. Ve Spomyšli je bez práce přes 25 procent ekonomicky aktivních obyvatel a v dalších čtyřech vesnicích se nezaměstnanost pohybuje nad patnácti procenty.

Naopak nejnižší míru nezaměstnanosti si už druhý měsíc udržuje Dobřeň se svými 3,9 procenty. Příznivá čísla pracovní úřad registruje také ve Vidimi, Lhotce nebo v Kozomíně, kde nezaměstnanost nepřekročila pět procent.

Mělnický úřad práce na konci května napočítal 789 lidí, kteří jsou v evidenci nezaměstnaných více než dva roky. Těch, kteří jsou bez práce od jednoho roku do dvou let, je o bezmála sto více. Tři tisíce nezaměstnaných jsou pak v evidenci úřadu pod jeden rok.