Mírný pokles nových uchazečů o zaměstnání zaznamenal na konci letošního září mělnický úřad práce. Oproti předchozímu měsíci se jejich počet snížil o jednapadesát.

A o tucet se zvýšila nabídka pracovních míst. Na každé volné pracovní místo na sklonku měsíce připadalo v průměru asi deset lidí bez práce.
Volná místa nabízejí zaměstnavatelé už tradičně zejména v dopravě. Shánějí jednatřicet řidičů nákladních vozidel, zhruba dvě třetiny nabídek jsou pro tuzemskou a zbytek pro zahraniční přepravu.

Uplatnění na trhu práce mají šanci nalézt také vyučení zámečníci. Těch zaměstnavatelé shánějí rovnou osm. Bez práce nebudou ani elektrikáři, svářeči a údržbáři nebo automechanici. Dlouhodobý zájem je také o šestnáct odborníků na obsluhu obráběcích strojů.

Mělnický analytik trhu práce Josef Slavík Deníku potvrdil, že se počet lidí bez zaměstnání v září opět mírně snížil.

„K poslednímu dni měsíce evidoval mělnický úřad práce 4729 uchazečů o zaměstnání, což je o jednapadesát méně než na konci srpna,“ konstatoval Slavík a dodal, že během září úřad práce nově zaevidoval 703 uchazečů o zaměstnání, ve stejné době evidenci opustilo 752 lidí.

Více než jedenáct procent nezaměstnaných už dlouhodobě představují lidé se zdravotním postižením.
Počet nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých se ale zvýšil. „V minulém měsíci úřad práce registroval 434 absolventů a mladistvých, což je o sto třináct více než v předchozím měsíci,“ řekl Slavík a připomněl, že na konci září nabízel úřad práce 463 volných pracovních míst, tedy o dvanáct více než na sklonku srpna.

Zaměstnavatelé v minulém měsíci nově nahlásili 102 nových pracovních příležitostí. Míra nezaměstnanosti tak klesla o jednu desetinu procenta na 7,8 procenta.

Ve vesnicích a městech v mělnickém okrese se počet lidí, kteří jsou bez práce, hodně liší. Až neuvěřitelné změny dosáhla nejmenší vesnice Mělnicka – Kanina, kde trvale žije padesát obyvatel. Nezaměstnanost tam tradičně přesahovala třicet procent a mnohdy se dostala i nad čtyřicítku. Koncem minulého měsíce ale byla Kanina s hodnotou 5,3 procenta třetí vesnicí s nejnižší nezaměstnaností.

Před ní byl jen Hostín u Vojkovic, kde je nezaměstnanost o tři desetiny procenta nižší a nejlépe na tom byl Kozomín s 3,2 procenty.
Vysoká nezaměstnanost je naopak už několikátý měsíc v Tupadlech, i když tam od konce srpna čísla o čtyři procenta klesla. Tam je bez práce 26,5 procenta ekonomicky aktivních obyvatel.

Na druhém místě s nezaměstnanými obyvateli je Spomyšl, kde se situace také dlouhou dobu drží. Mělnický pracovní úřad tam v srpnu evidoval čtyřiapadesát lidí bez zaměstnání a v září o čtyři méně. Míra nezaměstnanosti tak ve Spomyšli klesla z 26,7 na 24,8 procenta.