VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, AUDIO: Vydírání reportéra místo sedmi let vězení jen půl roku podmíněně!

Praha/ Výrazného snížení trestů se dočkali lidé, kteří se podle policie před pěti lety podíleli na vydírání tehdejšího reportéra České televize Jiřího Hynka.

1.10.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

Původní rozsudek poslal šestici mužů do vězení na pět až sedm let. Podle pokynu odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze nyní středočeský krajský soud případ znovu posoudil – a zásadně změnil názor.
Většinu údajných aktérů obžaloby zprostil. Padly pouze dva tresty. Krátké a podmíněné. Ani s takovým pokrokem ovšem odsouzení nejsou spokojeni. Kauza tak znovu zamíří k vrchnímu soudu.

Vše se zdálo být zcela jasné

Novinář Hynek v červenci 2003 natočil pro televizní pořad Fakta reportáž o falšování přípravku na hubení plevele. Podle ní mělnická společnost Fytoz nelegálně vydělávala tím, že zemědělcům prodávala levnější přípravek, který vydávala za podstatně dražší americký preparát. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Hynkovi začaly chodit na mobil výhružné SMS zprávy, jejichž pisatelé hrozili, že pokud se o aktivity firmy nepřestane zajímat, nechají mu zpřelámat ruce a nohy. Dokonce mu telefonoval jednatel Fytozu Stanislav Ohem, jenž hrozby zopakoval.

V té době však už Hynek byl pod ochranou policie – a specialisté na boj s organizovaným zločinem odposlouchávali jeho telefon. Následovala rozsáhlá zatýkací akce. Kromě Ohema skončil v poutech také společník firmy Petr Löfelmann. V policejní síti dále uvízl podnikatel z Frenštátu pod Radhoštěm Roman Bartoň, který údajně měl za čtvrt milionu korun zařídit vlastní exekuci. Zatčeni byli i svalnatci Radim Skalický a Jiří Purmenský z Nového Jičína, které si údajně na tuto práci najal. A také právník Miroslav Siksta, jež prý měl na svědomí navádění k trestnému činu a zapojil se do vydírání. Všechny je soud poslal do vazební věznice. V mediálním humbuku kolem vydírání známého reportéra už jaksi zapadla informace, že někteří ze zatčených se neměli soustřeďovat na Hynka, ale obětí jejich vydírání měl být někdo jiný – Jaroslav Červenka ze Zdic na Berounsku, jehož firma ACA byla významným obchodním partnerem Fytozu. Ten nicméně odmítl, že by tehdy před pěti lety vnímal jakýkoli problém. „Jsem vedený jako poškozený, ale rozhodně se tak necítím,“ prohlásil s dodatkem, že ve skutečnosti existoval jediný opravdový problém – ambiciózní čmuchal s televizní kamerou…

Soud udělil jen dvě podmínky

Roli, kterou jim přisoudila policie, všichni údajní pachatelé od počátku odmítali. „V nevhodnou chvíli jsem se ocitl na špatném místě; nemám s tím nic společného,“ vysvětloval Deníku Skalický, jak ho na Berounsku zadržela policejní zásahovka. Se známými si prý vyrazil do Prahy, kde si chtěl užít po rozchodu s přítelkyní – a k Berounu odbočili víceméně náhodou.

K ničemu se nezná ani Ohem. „Jen jsem mu do telefonu vynadal,“ řekl již dříve Deníku o Hynkovi. Měl prý na novináře zlost nejen kvůli reportáži, ale také kvůli jeho chování. Hynek nedorazil na schůzku, kde mu prý chtěl všechno vysvětlit (a – sluší se připomenout – možná se tím reportér vyhnul skutečně chystanému výprasku); navíc nereagoval na volání nebo mu telefon pokládal. A tak mu 16. října 2003 řekl do mobilu pěkně od plic, co si o něm myslí. A tenhle hovor nese všechny znaky vydírání. „Nechal se unést a padla slova, kterých užít neměl,“ připustil jeho obhájce Petr Zikmund. Míní však, že byl jeho klient k nepředloženosti vyprovokován. „V té době už byl poškozený v ochranném režimu policie – a další průběh událostí organizoval a řídil pod její kontrolou,“ prohlásil Zikmund.

Předsedkyně senátu Oldřiška Rysová to však odmítá. „Vyslechli jsme policisty, kteří byli v blízkosti pana Hynka. Mobil měl u sebe a nic od něj nebylo požadováno. Pokud nechtěl komunikovat a nebral telefony, byl to způsob jeho reakce,“ konstatovala soudkyně s dodatkem, že pokud by se mělo jednat o provokaci, předpokládala by spíše aktivní přístup. Podle Rysové se jednalo o skutečné vyhrožování, a tak Ohemovi udělila šestiměsíční trest s roční podmínkou. U dalších obžalovaných se soudu nepodařilo prokázat, že by se vůči Hynkovi dopustili trestného jednání, a tak byli obžaloby zproštěni.

Vydíral podnikatele, nebo mu pomáhal?

Druhý podmíněný trest – čtyři měsíce s roční zkušební dobou – dostal právník Miroslav Siksta. Za to, že jménem společnosti Fytoz vydíral podnikatele Červenku. Podle soudu mu měl vyhrožovat, že se postará, aby strávil osm až 12 let do vězení, jestliže nepodepíše uznání více než sedmimilionového dluhu za odebrané zboží. Takové jednání však Siksta rozhodně popírá. Nebyl prý ve službách lidí z Fytozu, ale tvrdí, že naopak pracoval pro Červenku. Ten se podle něj v létě roku 2003 dostal do finančních nesnází, které chtěl řešit prodejem své firmy Fytozu. V průběhu příprav transakce si to ale rozmyslel. „Změnil názor a majetkové problémy chtěl řešit jinak – rozhodl se vyvést z majetku aktiva a ponechat tam pasiva, což se dnešní rétorikou označuje jako tunel,“ konstatoval Sikstův obhájce Tomáš Mařatka. A naznačuje, že údajná hrozba vězením nebyla ve skutečnosti ničím jiným nežli přátelskou radou a varováním, jaký trest by mohl hrozit za takové počínání.

„Samotné sdělení výše trestní sazby, která by konkrétní osobě hrozila za její jednání, nemůže naplnit skutkovou podstatu trestného činu vydírání,“ zdůraznil Mařatka. „Byl pouze upozorňován na to, aby v rámci závazků a pohledávek nečinil kroky, které jsou v rozporu se zákonem,“ prohlásil o svých kontaktech s Červenkou sám Siksta. „Do současné doby jsem s ním v přátelských vztazích – určitě tedy nešlo o vydírání. A jaký majetkový prospěch bych tím sledoval, kdybych najednou začal vystupovat proti svému klientovi?“ položil řečnickou otázku. Ani v tomto případě ovšem soud argumentům obhajoby neuvěřil. „Původně říkal, že jednal na přání představitelů firmy Fytoz. Jako svého klienta označil pana Červenku až dnes,“ konstatovala soudkyně Rysová na Sikstovu adresu. Připomněla také, že se od počátku hovořilo o formulaci „postará se, aby šel do vězení“.

Rozvleklá kauza stále není u konce

Ohem byl současně odsouzen také za trestný čin nedovolené výroby a držení státní pečeti a úředního razítka. Policisté totiž u něj našli kopie kulatých razítek dvou notářek. Podle všeho je ale nikdy nepoužil.

Případ ještě znovu posoudí Vrchní soud v Praze. Okamžitě po vynesení rozsudku totiž podal odvolání Sikstův obhájce Mařatka; lhůtu pro odvolání si ponechali také Ohemův obhájce Zikmund i státní zástupce.
Siksta jako jediný z obžalovaných vyslechl rozsudek osobně, verdikt ale nechtěl komentovat. Podali jsme odvolání,“ řekl pouze Deníku. To Ohemův obhájce Zikmund byl razantnější. „Podle mého názoru to svědčí o nekvalitní práci soudu, která tady byla už předtím,“ zhodnotil změnu původního sedmiletého trestu pro svého klienta na půlroční podmínku.

Změny rozsudků

- Po sedmi letech vězení původně udělil středočeský krajský soud podnikatelům z Fytozu Stanislavu Ohemovi a Petru Löfelmannovi, kteří měli akci s vydíráním reportéra i obchodního partnera vymyslet a zorganizovat. Nově byl odsouzen pouze Ohem, a to na šest měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku.

- Šest let ve věznici měl strávit Roman Bartoň, jenž údajně najal ranaře, kteří měli zbít nepohodlného reportéra i obchodního partnera.
Také údajně reportérovi vyhrožoval. Nyní vyvázl bez trestu, byl zproštěn obžaloby.

- Do vězení na pět let nebo na pět a půl roku měla jít trojice mužů, kteří prý vydírali podnikatele ze Zdic obchodujícího s firmou Fytoz.
Trest dostal pouze právník Miroslav Siksta – čtyři měsíce s roční podmínkou.

Autor: Milan Holakovský

1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 25 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v gumárenství a plastikářství Mistři výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - mistr organizuje a přiděluje práci seřizovačům, řeší problémy výroby ve spolupráci s vedoucím výroby, - praxe na obdobné pozici nutná, Místo výkonu práce: Práce 657, 277 11 Neratovice, Kontakt: pí. Šuranská , telefonicky 8:00-14:00, e-mailem. osobní schůzka 8:00-14:00. Pracoviště: Tiú-plast a.s., Práce, č.p. 657, 277 11 Neratovice. Informace: Blanka Šuranská, +420 602 169 261.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 22 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -pracovní doba 8:00-17:00, - prodej nářadí, práce ve skladu, obsluha e-shopu, práce s pokladnou, Požadujeme: znalost práce na PC, čistý trestní rejstřík, řidičský průkaz sk.B , Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Martinec nářadí s.r.o., Chloumecká, č.p. 3857, 276 01 Mělník 1. Informace: Tomáš Martinec, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: - montáž trubek , , Kontakt: telefonicky p. Veprik 774 689 179,. Pracoviště: Maxtiana s.r.o. - rudeč, Rudeč, č.p. 848, 277 13 Kostelec nad Labem. Informace: Veprik, +420 774 689 179.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 30 000 Kč

Řidiči autobusů v městské hromadné dopravě Řidiči autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk. D, flexibilitu, , bezúhonnost, profesní způsobilost, slušné vystupování vůči zákazníkům, Před získáním kvalifikace hrubá mzda 17.000,- Kč., Nabízíme: náborový příspěvek ve výši 10000,- Kč, příspěvek na penzijní pojištění, sociální program, očkování proti chřipce, iontové nápoje a vitamínové prostředky, zaměstnanecké jízdé i pro členy rodiny, diety za odpracovaný den, pravidelná školení, ústroj, Místo výkonu práce: Mělník,, Brandýs na Labem - Stará Boleslav, Kontakt: p. Jakoubek, telefonicky nebo e-mailem, osobní schůzkla po telefonické domluvě. Pracoviště: Čsad střední čechy, a.s. - mělník, K Přívozu, č.p. 2604, 276 01 Mělník 1. Informace: Aleš Jakoubek, +420 315 671 000;737 229 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Ilustrační foto

V práci to jde, volný čas je bída, míní Středočeši

Trestat za vysvědčení? Nesmysl, říká psycholožka

Střední Čechy - Každý rodič by měl mít představu, jaké vysvědčení jeho ratolest domů přinese. Trestat za vysvědčení je nesmysl, je výsledkem minimálně půlroční práce a není žádným překvapením. Takový názor má Jaroslava Štětinová, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje. „Možná by si spíše měl rodič sáhnout do svědomí, zda udělal vše pro to, aby jeho dítě obstálo,“ podotýká.

Víkend s historií, uměním, pivem i pod parou

Střední Čechy – Kdo je skalním milovníkem houbaření, má asi před víkendem jasno: o volných dnech vyrazí do lesa. Už před týdnem se šířily zvěsti o tom, jak se situace zlepšila: vedle hříbků a holubinek lze sklízet i křemenáče – a kdo má štěstí, kápne i na lišky. A v týdnu leckde nepřehlédli ani lidé ve městech, že béžové kloboučky místy vykoukly i z trávníků v parcích. Jen je třeba procházet přírodou citlivě a vyhledávat vlhčí místa.

Řádění vichru zaměstnalo hasiče a energetiky, ale i železničáře

Střední Čechy – Nejenom jednotlivá odběrná místa, ale i celé oblasti připravil ve čtvrtek odpoledne o dodávky elektřiny meteorology předem ohlašovaný silný vítr. Ten lámal stromy a větve po celé republice – včetně řady míst ve středních Čechách.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT