Mělničtí a neratovičtí profesionální hasiči získali v těchto dnech dva zbrusu nové zásahové vozy.

Dvě cisterny o objemu 2200 litrů jsou osazeny na německých podvozcích Mercedes Atego, které nahradily dvě patnáctileté Tatry 815. Ty už byly podle velitele hasičů mělnického územního odboru Jana Hadrbolce v horším stavu.

„S novými auty nám odpadnou velké náklady na servisní opravy, které byly zejména u neratovické cisterny dost vysoké,“ uvedl včera pro Deník Hadrbolec .

Oba mercedesy se mohou svými parametry srovnávat s českými předchůdci, jen nádrž na vodu mají o 300 litrů menší.

„Vozy jsme dostali se základním vybavením. Postupně je začneme doplňovat technikou z původních cisteren, aby byly plnohodnotně vybaveny pro naše potřeby,“ poznamenal velitel mělnických profesionálů.

Mělnickým hasičům bude cisterna s menším obsahem vody sloužit jako druhé výjezdové vozidlo nebo vozidlo pro technické zásahy, například u nehod a při větrných smrštích. Mělničtí hasiči budou mít v ategu i druhé vyprošťovací zařízení.

„Vozidla jsme obdrželi díky programu periodické obnovy požární techniky. V rámci zakázky se každoročně staví čtyřicet nových vozidel pro všechny kraje,“ vysvětlil Hadrbolec a dodal, že za jednu cisternu zaplatí stát pět milionů korun.

„Cena platí pouze pro tuto zakázku, v případě individuálního nákupu by vozidlo stálo mnohem více,“ dodal velitel hasičů.

Slavnostní předání čtyřicítky cisteren se uskuteční ve čtvrtek v Českých Budějovicích.