Vzniklá škoda při požáru staré balírny se vyšplhala na 230 milionů korun. Okamžitě po odklizení trosek se v lednu roku 2021 začala stavět na stejném místě nová, ještě větší budova.

Měsíčně se tam zpracuje 300 tun ryb. „Nová balírna čerstvých ryb má plochu 2 500 metrů čtverečních, je tak o 1000 metrů větší než původní budova, která stála před požárem na stejném místě,“ uvedl Pedrag Bilić, ředitel výrobního závodu Bidfood v Kralupech nad Vltavou.

Celková cena stavby včetně nových strojů a technologií stála firmu 400 milionů korun, z toho 45 milionů padlo na výrobní linky. „Při výstavbě jsme kladli důraz na ekologičnost a bezpečnost objektu, je zde led svícení a samozhasínání i nejmodernější protipožární systém,“ upřesnil Bilić.

Důraz na ekologii

Největší prostor v balírně patří nejprodávanějšímu druhu ryby v maloobchodu, kterou je losos. „ I přes mírný pokles patří losos mezi nejoblíbenější. Například v restauracích se v menu objevují i další ryby, jako je pstruh duhový, candát nebo tuňák a další, ale losos pořád vede,“ připomněl Petr Čtrnáct z nákupního oddělení firmy.

Budovu, ve které se bude zpracovávat přes 40 druhů ryb, uvede Bidfood do provozu k 7. červenci.