„U studienky stala, napajala páva. Povedz že mi mila, holubicka siva, ktorého si pána,“ touto slovenskou lidovou písničkou zahájili žáci mšenské základní umělecké školy nedělní odpoledne.

V sále radnice se totiž konal Slovenský večer, který pro návštěvníky připravili právě učitelé a děti ze mšenské umělecké školy. Vedle lidových písní ze Slovenska v podání dětského pěveckého sboru Sluníčko se děti představily i ve hře o Jánošíkovi. Zbojníci tančili valaškový tanec a s hospodyňkami si skočili čardáš.

Podle učitelky hudebního oboru mšenské umělecké školy Veroniky Skopcové myšlenka na slovensky naladěný večer vznikla už před dvěma lety, po zdařilém vystoupení s tématem podkrkonošské kultury.

„Hudební čísla jsme nacvičovali rok a Jánošíka téměř dva roky. Mnohem lépe se člověku dělá na nějakém tématu, se kterým ho něco spojuje. Moje maminka pochází ze Šariše, takže mám Slovensko ráda,“ poznamenala Skopcová, která v sále radnice předvedla hru na slovenskou lidovou píšťalu koncovku a fujaru.

„Celý pořad byl připravován s myšlenkou, že se tak oficiálně rozloučíme s bývalým ředitelem základní umělecké školy Pavlem Dvořákem. Na přípravách pracovali žáci všech učitelů, kteří vytvořili několik jeho portrétů,“ uvedla učitelka a dodala, že bývalý ředitel nakonec pozvání na akci nepřijal.

Do programu se zapojili také diváci. Ti se snažili v testu vybrat ze tří možností český význam slovenských slov. Byla mezi nimi například slova pampúšik, mihalnica nebo chustka. První z nich je koblížek, druhé řasa a třetí šátek. Tři nejlepší soutěžící dostali vyšívanou záložku do knihy.

Záložky měly vyšívat děti v kroužku slovenské kultury, nakonec si s nimi poradila jejich učitelka. „Děti jsou na vyšívání ještě moc malé, a tak to zbylo na mě. Je to ale můj koníček, takže mě to nijak nezatěžovalo,“ připomněla Veronika Skopcová.

Návštěvníci také ochutnali tradiční slovenské pečivo z místní pekárny.