Oslavenkyně vidí za svou dlouhověkostí správnou životosprávu. „Vždy jsem měla ráda pohyb, od čtyř let jsem začala docházet do Sokola, ráda jsem se bavila a tancovala. A jsem celoživotní nekuřák,“ řekla Emilie Jursíková, které bude rovných sto v pondělí 10. října.

Převážnou většinu svého života strávila pamětnice ve Veltrusech. „Kromě patnácti let, které jsem prožila spolu se svým mužem na chatě v Krkonoších, kde jsme dělali správce budovy,“ vzpomíná. „Na chatě jsem nejčastěji drhla podlahy nebo myla okna,“ vyprávěla seniorka, která si jako vyučená švadlena všechno oblečení na sebe šila sama.

Z podzimního srazu veteránů na Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou.
Obrazem: Náměstí v Kralupech patřilo historickým vozidlům. Nechyběly ani kočárky

A jaké jsou její nejkrásnější životní zážitky? „Když se mi narodily děti. Všechno to tak uteklo a já mám pocit, že jsem si je pořádně ani neužila a najednou už byly velké,“ říká pamětnice, která ráda vzpomíná i na sokolské slety, kde podle ní vznikla ta pravá přátelství.

I ve svých sto letech je oslavenkyně velmi vitální a zdravotní stav by jí mohl leckdo mladší závidět. Doteď si zvládá sama třeba barvit vlasy a ještě před rokem zahradničila na vlastní zahradě.

„Za dva roky máme v plánu další oslavu stých narozenin, tentokrát pro nyní osmadevadesátiletou paní Špičarovou, další členku Sokola,“ připomněla Věra Krčmová za Klub seniorů Veltrusy, který oslavu uspořádal.