Velikonoční svátky budou mít nepříjemnou dohru pro partu dětí, které mají na svědomí pondělní rozsáhlý požár balíkové slámy v Zárybech.
Oheň zachvátil stoh po páté hodině odpoledne. Na následky nebezpečné hry dětí upozorňoval valící se hustý dým už ve vzdálenosti několika kilometrů, z dálky byly vidět také vysoko šlehající plameny.

Velitel neratovických hasičů Zbyněk Štajnc řekl, že požár byl nahlášen dvacet minut před šestou hodinou večer. „Když hasiči na místo dorazili, požár byl v plném rozsahu,“ uvedl Štajnc.

Shořelo celkem dva a půl tisíce balíků slámy, škoda se vyšplhala na tři čtvrtě milionu korun.

Hasiči nakonec nechali slámu vyhořet, vodu použili na okolní porost, aby se oheň dál nešířil. „Je to účelnější postup. Museli jsme především uchránit okolí,“ vysvětlil Štajnc.

Teprve poté hasiči přistoupili k postupnému hašení, kdy pomocí nakladače z kupy stahovali prohořelou slámu.
Na místě zasahovalo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z okolním měst a obcí. Někteří z nich tam museli zůstat přes noc, aby místo hlídali.

Oheň likvidovali hasiči ještě včera během dne. Hustý kouř neustal ani v pozdních odpoledních hodinách.

Požár nahlásila řidička jedoucí z Brandýsa nad Labem do Kostelce nad Labem až ve chvíli, kdy se plameny rozšířily na celý stoh.

Policisté zjistili, že oheň má na svědomí trojice nezletilců, kteří si na stohu hráli se „vzducholodí“. Stroj, který měl za pomoci ohřátého vzduchu skutečně létat, se jim opravdu podařilo vypustit. Vzápětí po startu však spadl do slámy a plameny se ve vyschlém stohu velice rychle rozšířily. Podle informací Deníku policisté na místě děti, které měly stoh zapálit, dopadli. Policie se ale k případu odmítla kvůli věku pachatelů vyjádřit.

GABRIELA BENEŠOVÁ, MILAN HOLAKOVSKÝ