Žáci většiny základních a středních škol na Mělnicku mohou své mobilní telefony používat jen o přestávkách, v hodinách je musejí mít vypnuté. Stanoví to podmínky používání mobilů ve školních řádech. Omezení přitom nemají zabránit jen napovídání prostřednictvím sms zpráv, které je ve školách běžným jevem.
Rozhodnutí ministerstva školství, které platí od ledna letošního roku, umožňuje ředitelům škol trestat žáky natáčející učitele nebo spolužáky na mobilní telefony bez jejich výslovného svolení. Má to zabránit takzvané kyberšikaně.
Amatérští kameramani v podobě žáků nebo studentů tak mohou být potrestání důtkou, sníženou známkou z chování a u středoškoláků dokonce i vyloučením ze školy.

Kyberšikana je nový pojem, který přišel do škol právě s letošním rozhodnutím ministerstva školství. Souvisí s moderními technologiemi, které jsou už běžnou součástí života.
Nejedná se o častou záležitost, už se ale stala řada případů, kdy děti natáčely na videozařízení ve svých mobilních telefonech učitele, které před tím záměrně vyprovokovali k nepříčetnému chování. Pořízené videozáznamy poté umístili na internetové servery s videoklipy, aby kantory zesměšnili. Došlo už dokonce i k případům, které musela řešit policie.
Třináctiletý Tomáš z mělnické základní školy přiznává, že si s telefonem občas se spolužáky hrají a posílají si obrázky nebo klipy. „Nevím o tom, že by nějaký spolužák natáčel učitele. Mezi sebou jo, ale na net to nikdo nedává,“ dodal školák.

Většina oslovených ředitelů škol je s kyberšikanou obeznámena spíše teoreticky. „Naše škola má zákaz používání mobilů při výuce ve školním řádu ošetřen už delší dobu. U nás se také objevily nějaké pokusy o natáčení videoklipů nebo zvukových záznamů, ale nejednalo se o nic zásadního,“ uvedla ředitelka mšenské základní školy Jiřina Trunková.
Pro ředitelku Základní školy 28. října v Neratovicích Miloslavu Lamačovou nepředstavuje pojem kyberšikana nic nesrozumitelného. „Kyberšikana je pro nás akorát nový název, ale v podstatě je to známá věc. Neměli jsme problém, že by nás žáci nahrávali a záznamy umisťovali na na web, přesto však máme používání mobilních telefonů v hodinách ošetřeno ve školním řádu,“ uvedla ředitelka neratovické základní školy.
Ředitel Základní školy´na Pšovce v Mělníku Martin Kružica zastává názor, že mobily jsou majetkem dětí a rodiče nad nimi mají jejich prostřednictvím dohled. „Máme zakázané mobily při výuce, ale žáci si je mohou uložit na bezpečné místo nebo je před hodinou vypnout,“ doplnil ředitel základní školy na Pšovce.
Zneužívání mobilních telefonů se může týkat i žáků středních škol. Podle ředitele Integrované střední školy technické v Mělníku Vojtěcha Stritzka u nich ve škole podobný problém zatím nenastal. „Součástí našeho školního řádu je zákaz používání mobilů během výuky,“ dodal ředitel střední školy.