Právě umístění do expozice na tomto hradě bylo původním záměrem. Nový hejtman David Rath ale plánuje využít korunu jako klenot chystaného infocentra Středočeského kraje v Husově ulici v centru Prahy, kam jejím prostřednictvím chce lákat turisty.
Do hlasování na webu se během minulého víkendu zapojilo 523 čtenářů. Z nich se 461 (88 %) vyslovilo pro umístění na Karlštejně, 34 (6,5 %) by dalo přednost pražskému infocentru. Zbytku hlasujících je to jedno, případně navrhují zhotovit ještě druhou repliku.

Místo na hrad nad Berounkou půjde koruna do Prahy, trvá na svém Rath

Stovkám lidí, kteří by kopii císařské koruny rádi viděli na Karlštejně, hejtman nevyhoví

Vlnu emocí vzedmuly záměry středočeského hejtma na Davida Ratha (ČSSD), který popřel slib svého předchůdce Petra Bendla (ODS). Rath rozhodl, že repliku císařské koruny, jejíž výrobu loni tehdejší představitelé kraje objednali pro využití v rámci historických slavností Královský průvod z Prahy na Karlštejn a pro umístění v expozici nejznámějšího českého hradu, Karlštejnu nevěnuje. Má s ní jiné plány. Věrná kopie románského klenotu, jímž byli korunováni císaři Svaté říše římské, má podle jeho představ lákat návštěvníky do zamýšleného infocentra Středočeského kraje, jež chce Rathova administrativa vybudovat na místě dnešního Českého muzea výtvarných umění v Husově ulici v centru Prahy. To se již začalo stěhovat do zrekonstruovaných prostor Jezuitské koleje v Kutné Hoře; zůstat v Husově ulici má jen menší expozice, jakási upoutávková galerie na muzeum v Kutné Hoře.

Na dar od kraje čeká kastelán marně Kastelán Karlštejna Jaromír Kubů se na doplnění hradní expozice unikátním exponátem těšil celý rok. A nyní nezastírá zklamání. „Návštěvníci by tak vedle repliky svatováclavské koruny měli i císařskou,“ připomněl Kubů, že původním záměrem bylo představit vedle sebe věrné kopie koruny českých králů a koruny císařů Svaté říše římské. „Čtvrt milionu lidí, kteří navštíví hrad během roku, by mohlo obě koruny srovnávat. Rozhodně by to přilákalo další návštěvníky,“ míní kastelán Kubů.

Ani v podhradí snad nikdo nepochybuje, že kopie koruny patří právě na hrad, kde byl po půl století – za doby panování Karla IV. a jeho synů Václa­
va IV. a Zikmunda – opatrován její originál. „Karlštejn byl vybudován kvůli pokladu a korunovačním klenotům, a tak diskuse o umístění repliky císařské koruny je bezpředmětná,“ shodují se obyvatelé Poberouní. Svůj hlas pozvedá
i starosta městyse Karlštejn Miroslav Ureš. „Samozřejmě, že koruna patří na Karlštejn. Umístit ji ve středočeském infocentru je nedůstojné,“ tvrdí. Podle starosty návštěvnost hradu i městyse klesá. „A pokud by na Karlštejně byla vystavena replika nejen svatováclavské, ale i císařské koruny, určitě by to oslovilo další turisty,“ dodává Ureš.


Replika má upoutat pozornost turistů
Hejtman Rath ale trvá na svém. Už se rozhodl. „A svůj názor nezměním,“ řekl Deníku. Nezviklají ho hlasy z Poberouní ani výsledky hlasování stovek návštěvníků webových stránek Deníku, kteří umístění repliky koruny na Karlštejn podpořili zcela jednoznačně. Velká pozornost, kterou lidé osudu koruny věnují, naopak Ratha jen ujišťuje v jeho přesvědčení, že se rozhodl správně. A že koruna skutečně veřejnost osloví a stane se opravdovým magnetem, který do infocentra v Husově ulici bude lákat návštěvníky.

Hejtman dokonce nevyloučil, že by časem mohl objednat ještě jednu kopii. To v případě, že by návštěvníci měli o korunu velký zájem a chtěli by si ji zblízka prohlédnout a osahat. „Ta už by ale nebyla ze zlaceného stříbra s po〜lodrahokamy a pravými perlami, ale obyčejná – a podstatně levnější,“ zdůraznil Rath.

Návštěvníky zaujmout – a už nepustit
Hejtman také odmítá námitky svých odpůrců, že sklepení v centru není umístění takového skvostu hodno. Důstojnější umístění koruny než
v dosud nepřístupném románském prostoru se sloupy a zbytkem mostku v Husově ulici si nedovede představit.

A právě její umístění v Praze považuje za krok, který výrazně prospěje turistice ve středních Čechách. Na rozdíl od vystavení repliky na proslaveném Karlštejně, jehož návštěvnost bude prý zhruba stejná, ať bude v expozici jediná replika koruny jako nyní, nebo by tam byly dvě vedle sebe.

„Turisty musíme oslovovat tam, kde jich je nejvíc,“ objasňuje Rath své úvahy. „Návštěvníky – jak české, tak ze zahraničí – chceme dostat do expozice Středočeského kraje v Husově ulici, přičemž koruna může působit jako magnet, který je přitáhne. A chtěli bychom dojednat, že zakoupený lístek do expozice středověkých Čech, jejíž součástí bude tato koruna, bude automaticky platit i jako vstupenka třeba právě na Karlštejn a další památky.

Dokonce se už zpracovávají projekty, že z okolí Husovy ulice – třeba z Mariánského náměstí – by mohly jezdit krajem podporované mikrobusy na Karlštejn, Konopiště, do Kutné Hory… Prostě chceme dostat turisty dovnitř (jedním z lákadel by mohla být i císařská koruna) a tam by dostali informace, co ještě zajímavého mohou vidět,“ shrnuje Rath plány svého týmu k posílení turistického ruchu.
Expozice v přízemí objektu v Husově ulici včetně výstavy o středověkých Čechách ve sklepení by po rekonstrukčních úpravách prostor měla být otevřena ve druhé polovině letošního roku.

MILAN HOLAKOVSKÝ, PETRA LIŠKOVÁ