Hladina rybníka na kraji vesnice je u břehu plná rybích těl. V jarním počasí posledních dnů roztál led, který mrtvé ryby skrýval.

V rybníku, kde bylo málo vody, zřejmě ryby v zimě pomalu zabíjel právě led. Dosáhl totiž až na dno. Místo vodní plochy tam byla po silných mrazech jen ledová vrstva na blátě.

Potvrdil to Miroslav Černý ze Spolku přátel cechu rybářského ve Spomyšli. „Když jsem tam v zimě sekal do ledu díry, aby měly ryby vzduch, k vodě jsem se ani nedostal. Po ledu hned bylo bláto,“ řekl pro Deník Černý.

Právě Spolek přátel cechu rybářského ve Spomyšli se o obecní rybník má starat. „Je tam už dlouho málo vody,“ přiznal rybář. Podle jeho vysvětlení jsou na vině pískovny, kvůli kterým v okolí ubývají spodní vody.

Před šesti lety tamní rybáři dno rybníka zbavili bahna. Vodu tam prý dopouštěli ze studní i z hasičské cisterny.

Z mělkého rybníka, kde je v nejhlubších místech sotva metr vody, se ale voda příliš rychle odpařuje. „Když se oteplí, přímo mizí před očima,“ poznamenal Černý.

Přesto tam rybáři vysazovali další ryby. Letošní tuhá zima ukázala, že to asi nebyl dobrý nápad.

„S dalším zarybňováním nepočítáme, dokud nenajdeme řešení,“ řekl Miroslav Černý. Jediným řešením by podle něho bylo další vybrání nánosů bahna ze dna rybníka a nové přítoky. To by ale bylo příliš nákladné. Naděje, že by obec našla na rybník peníze, je podle rybáře malá. „Teď se u nás staví kanalizace,“ připomněl Černý.

Starostka Spomyšle Ivana Kumprichtová se o rybím pohřebišti na rybníce dozvědělaaž od reportérů Deníku. Spolu s rybáři prý teď začne hledat řešení.

Ryby, jejichž bříška na hladině rybníka bíle svítí, by měla rychle zmizet. „Už máme dohodnuté, že rybník vyčistíme a ryby odvezeme do kafilerie,“ slíbil Černý.