Nováčci totiž do školy v Masarykově ulici přijdou zítra naposledy. Pak se sbalí a vrátí se zpátky domů, tedy do Španělska, Norska a Německa. Právě odtud středoškoláci pocházejí, do Neratovic přijeli v rámci výměnného studijního programu Comenius jen na pár dní.

První z nich, ten včerejší, strávili z velké části v gymnazijním klubu. Navzájem si tam představili práce, které vymysleli a dávali dohromady v uplynulých měsících. Tématy, v jejichž duchu se studentské projekty nesly, byly podle jedné z koordinátorek programu Jolany Uhrinčaťové ochota pomáhat, soucit a empatie.

„Všichni studenti si připravili vlastní prezentaci na tato témata. Někdo měl herecký výstup, jiný fotografie, další film," popsala pedagožka.

Film o hledání práce

Neratovičtí gymnazisté si pro své zahraniční kolegy připravili krátký, ale kvalitně zpracovaný film, v němž hrál hlavní roli mladík z dětského domova, který hledal práci. Dlouho marně, nikdo mu totiž nechtěl dát šanci…

Autorem námětu, scénáře, kameramanem a režisérem v jednom je Vojtěch Paukner. „Podílím se na projektu Milý Ježíšku, který má k tématu dětských domovů blízko. Nebylo pro mě proto nijak těžké ten příběh vymyslet," přiblížil mladý student s tím, že jeho kolegové byli rádi, když se toho ujal.
Studenti ale nebudou celé tři dny jenom sedět na židlích a debatovat o soucitu k druhým. Čeká je také bohatý doprovodný program, který dnes odstartuje návštěva hasičské zbrojnice v pražských Modřanech.

„Jde o nejmodernější stanici v Praze. Pro studenty bude připravena prezentace o historii pražských hasičů, krátký test a prohlídka stanice v doprovodu záchranáře, který je vyškolený na zásahy při různých katastrofách u nás i v zahraničí. Všechno bude samozřejmě probíhat v angličtině," přiblížila Jolana Uhrinčaťová s tím, že odpoledne vyrazí studenti i jejich pedagogové do centra hlavního města na prohlídku památek. Nebo na nákupy.

Společný obraz

Zítra pak účastníci programu zhodnotí, jak se jim v Neratovicích líbilo, a společně vytvoří abstraktní obraz, který bude následně zdobit jednu ze stěn gymnázia. A večer čeká studenty velká rozlučková party…

Neratovické setkání je třetím ze čtyř, které studenti v rámci programu Comenius absolvují. Koncem loňského roku vyrazila šestice českých gymnazistů do Norska, na jaře letošního roku jelo šest jejich kolegů do Španělska. Dvouletý mezinárodní program zakončí na jaře příštího roku závěrečné setkání v německém Lipsku.

ANKETA MEZI ZAHRANIČNÍMI STUDENTY

1. Co je podle vás na programu Comenius nejlepší?
2. Kterou zemi byste ještě chtěla navštívit a proč?

Maris, 17 let

1. Určitě to, že mám možnost poznat  nové lidi z jiných zemí a seznámit se s jiným stylem života, než je ten norský. Zjišťuji, co mají lidé v jiných zemích rádi, a mohu je blíž poznat.

2. Hodně mě láká Japonsko, protože jejich kultura je úplně jiná než naše, a já ráda poznávám a zkouším nové věci. Myslím, že by tam mohlo být pěkně a tamní lidé by mohli být milí.

María, 17 let

1. Nejlepší je, že se díky tomuto programu dozvíme něco o jiných zemích, o životě v nich a o tamní kultuře. Španělsko je hodně jiné než Česká republiky, my jsme otevření a přátelští, Češi jsou mnohem tišší.

2. Chtěla bych navštívit Japonsko a Nový Zéland. Podle toho, co jsem slyšela, je tam krásně a já bych to ráda viděla na vlastní oči.

Janet, 16 let

1. Já osobně jsem ráda za každou příležitost, kdy si mohu s někým popovídat anglicky, čímž zlepšuji svou vlastní angličtinu. Navíc mám možnost poznávat nové tradice.

2. Chtěla bych se podívat na Nový Zéland, je tam krásná příroda a spousta zvířat, která nejsou v Německu ani nikde jinde na světě. A ráda bych podnikla road trip po Americe.

Tina, 18 let

1. Nejlepší je možnost získat úplně nové zkušenosti. Zjišťuji, jak odlišný je život v jiných zemích a potkávám nové lidi, se kterými zažívám spoustu zábavy.

2. Ráda bych se podívala do Thajska. Láká mě to, protože je to exotická země, úplně jiná než Norsko. Už jsem tam jednou byla, je to krásná země a není tam taková zima jako u nás.

Patricia, 16 let

1. Nejlepší je to, že mohu komunikovat s lidmi z jiných zemí, protože jinak nemám moc příležitostí, jak poznat lidi jiné národnosti. Navíc si v praxi ověřím znalosti, které jsem se naučila ve škole, zejména znalost angličtiny.

2. Chtěla bych navštívit Japonsko a Nový Zéland. Podle toho, co jsem slyšela, je tam krásně, a já bych to ráda viděla na vlastní oči.

Martha, 18 let

1. Moc ráda poznávám nové země. A právě díky programu Comenius mám možnost zjistit, jak moc se naše národy liší nebo v čem jsme si naopak podobní.

2. Miluji historii, takže řeknu Francii, protože to je země, která má opravdu bohatou historii. Jenom bych tam musela mluvit anglicky, protože francouzština je hodně těžký jazyk.