Mělničtí gymnazisté se opět po roce připomenou veřejnosti coby dobré duše v mladých, sportovně založených tělech. Chystají totiž už třetí ročník charitativního volejbalového turnaje spojeného s prodejem doma vyrobených pochoutek, který nese název Pečeme pro dobrou věc.
Učitelka Zdeňka Sekulová, která celý projekt před třemi lety vymyslela, se na něm letos poprvé podílí s jinými studenty, než se kterými s turnajem začínala. Její původní třída totiž v loňském roce odmaturovala a na její místo tak nastoupili noví prváci.
„Takto velkou akci sice ještě nikdy nepořádali, ale jdou do toho s obrovskou chutí. Aktivně se zapojují, vymýšlejí různé novinky a když je třeba zastat nějakou funkci, dohadují se mezi sebou, protože pomáhat chtějí všichni," pochválila své mladé svěřence zeměpisářka a tělocvikářka, která na škole vede také kroužek volejbalu.
Právě tento sport bude ve čtvrtek 19. prosince na gymnáziu v hlavní roli. V rámci turnaje se na palubovce školy pod vysokou sítí představí týmy složené ze žáků školy doplněné o učitele a další zaměstnance.
Návrat na místo, kde strávili osm let života, navíc chystají také původní organizátoři. „Mí bývalí studenti určitě přijdou, už se hlásili, že budou hrát. Nechtějí o to přijít, když vlastně stáli u zrodu celého projektu," poznamenala Zdeňka Sekulová a hned popsala, jakým způsobem vlastně chtějí studenti vybrat finanční prostředky, které po skončení turnaje poputují na předem určenou dobrou věc.
„Každý hráč namísto startovného upeče nebo uvaří něco chutného. Tyto výrobky se pak budou na chodbě školy prodávat za symbolickou desetikorunu," prozradila učitelka, která v posledních dnech nemá času nazbyt.
Pustila se totiž do háčkování, vyrábí malé motýlky, které jsou jakýmsi symbolem celé akce a už nyní je možné si je za třicet korun koupit. S touto prací jí pomáhá maminka jejího zetě, dohromady už uháčkovaly zhruba dvě stě padesát motýlů. Potřebovaly by však ještě zhruba sto padesát dalších, aby se dostalo na každého žáka školy a ještě zbylo pro případné zájemce zvenčí.
A proč právě motýli? „První rok jsme hráli pro Denisku Vetrovou, která měla obrnu a byla tělesně postižená. Loni jsme pomohli sourozencům Žitníkovým, kteří jsou zrakově postižení a jejich nemoc se neustále zhoršuje. A letos si studenti vybrali osmiletou Markétu Svobodovou z Kel, která trpí takzvanou nemocí motýlích křídel," vysvětlila Zdeňka Sekulová.
Vybrat vhodného obdarovaného přitom podle ní není nic snadného. Je to právě ona, kdo provádí jakýsi předvýběr, se kterým poté předstoupí před třídu a nechá na studentech, komu vlastně chtějí svou činností pomoci.
„Největší radost mám z toho, že studenti sami říkají, že oni nejsou ti, kdo obdarovávají, ale ti, kdo jsou obdarováváni. Líbí se jim totiž, když vidí štěstí v očích dítěte, kterému pomohli," popsala učitelka.
Akce je určená nejen studentům a zaměstnancům školy, ale také široké veřejnosti. Každý, kdo bude chtít alespoň pár drobnými přispět malé Markétce Svobodové alias Makulce ke zlepšení kvality jejího života, může přijít 19. prosince v dopoledních hodinách do budovy gymnázia.
Motýlí křídla
křehká jsou
zraněná špatně se léčí,
kéž všechna
proto dostanou
ochranu, pomoc, péči.
Veronika Jansová, absolventka školy