Na úvod setkání dětem promítl krátký snímek o skupině pražských goril, aby jeho malí posluchači, kteří v zoo ještě nebyli, věděli, jak taková gorila vlastně vypadá.

„Gorily jsou lidem v mnoha ohledech velmi podobné, ale pořád jsou to zvířata," vysvětli předškolákům. A pak je zkoušel ze znalosti ovoce a zeleniny. „Víte, co je tohle?" zeptal se a v ruce třímal pomeranč. Ten děti samozřejmě poznaly, stejně jako třeba brokolici nebo salát. O něco horší už to ale bylo s fenyklem…

Marek Žďánský dětem vyprávěl známé i méně známé historky, které zažil na vlastní kůži v roli ošetřovatele. Mnohé přitom na tvářích přítomných vyvolaly úsměv.

Fotobuňka neprošla

„Po povodních v roce 2002 jsme gorilám do výběhu nainstalovali fotobuňku, aby si mohly samy pustit vodu, když se budou chtít napít. Mělo to ušetřit výdaje za vodu, aby netekla neustále. Jak se ale ukázalo, gorily jsou opravdu chytré a dokázaly nás pěkně přechytračit," dal k dobrému jeden z mnoha příběhů ze života pražských goril. „Jim se líbilo, když ta voda tekla, takže vzaly bahno, snímač jím zamazaly a proud se tak nezastavil, ani když od pítka odešly," doplnil.

Veselo prý bylo i tehdy, když v Praze napadl sníh. „Pustili jsme je do venkovního výběhu, chtěli jsme vědět, jak budou na sníh reagovat. Některé jen natáhly ruku ven a usoudily, že do té zimy nepůjdou. Jiné tam šly, ale když zjistily, že to bílé cosi zebe, obalily si tlapy dřevitou vlnou, kterou měly uvnitř připravenou na spaní," nabídl další historku, která jasně dokazuje, jak jsou gorily inteligentní.

Gorily stále sleduje

Gorilí táta, jak se Marku Žďánskému přezdívá, už dnes v pražské zoologické zahradě nepracuje. Přesto na zvířata nezanevřel a život tamního gorilího společenství stále sleduje, i když pouze na dálku.

„Dělat ošetřovatele je nádherný koníček, ale ne práce, která by člověka uživila," připustil v závěru setkání muž, který byl možná trochu překvapený, když zjistil, že velká část tišických předškoláků má ze všech zvířat nejraději žirafy.

Anketa: Jaké zvíře máte nejraději?

Anička, 4 a půl roku
Nejraději mám kočičky, dvě máme doma. Starám se o ně, třeba jim dávám jídlo. Když jsem byla v zoo, nejvíc se mi líbila žirafa, ale tu bych nechtěla, ta by se k nám nevešla.

Václav, 4 roky
Já mám nejraději ryby. Měli jsme je v akvárku, ale pak nám jedny ryby sežraly druhé, tak jsme ty, co zbyly, dali do rybníka. A pak mám ještě ještěrku, agamu, o kterou se starám.

Hanička, 4 roky
Nejraději mám pejsky. Doma máme Megginku, to je malinká fenečka. Hrajeme si spolu, dávám jí dobrůtky a chodíme na procházky. Chtěla bych ještě kočičku.

Honzík, 5 let
Nejvíc se mi líbí žirafy. Doma máme psa Sida, v únoru mu bude devět let. Je to velký pes. Já i ségra bychom chtěli ještě kočičku, ale to až nebude Sid, on by ji asi nesnesl.

Natálka, 4 roky
Nejraději ze všech zvířat mám žirafu, chtěla bych ji mít doma. Nebo zebru. Chtěla bych mít celou zoologickou zahradu! Zatím máme doma jenom dva pejsky, velkého a malého.