Žáci devátých tříd základních škol už vědí, zda se dostali na svou vysněnou střední školu. Ti, kterým přijímačky nevyšly, si ale nemusejí zoufat, mnohé školy totiž právě v těchto dnech vyhlašují druhé kolo přijímacích zkoušek.

Nepatří však mezi ně víceletá gymnázia, která mají zájemců o studium výrazně více, než kolik mohou přijmout. Potvrdil to například ředitel Gymnázia Františka Palackého v Neratovicích Aleš Jinoch.

„Letos jsme měli rekordní účast, na přijímačky přišlo 126 uchazečů o studium na naší škole. Přijali jsme jich šedesát,“ uvedl ředitel.

Podobně to podle ředitele Miroslava Kloučka vypadalo i na mělnickém Gymnáziu Jana Palacha. „Na osmileté gymnázium se hlásilo sedmasedmdesát uchazečů,“ připomněl s tím, že v primě od září do lavic zasedne nejvýš dvaatřicet studentů. Na čtyřletý obor se pak hlásilo bezmála padesát deváťáků, přijímačkami prošlo jednatřicet z nich.

Výrazný převis zaznamenali také na osmiletém studijním oboru Dvořákova gymnázia v Kralupech nad Vltavou. Podle zástupkyně ředitele Zory Knoppové ale na čtyřleté gymnázium a do prvního ročníku střední odborné školy ekonomické vypsalo vedení školy druhé kolo přijímacích zkoušek. „V každé třídě bychom pak měli mít třicet studentů,“ vysvětlila.

Na všech gymnáziích i na dalších středních školách na Mělnicku, jejichž zřizovatelem je kraj, se přitom přijímací zkoušky skládaly z testů z matematiky a českého jazyka, které sestavila společnost Cermat. Zkoušky se konaly v rámci pilotního ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou.

Pro gymnázia nešlo o žádnou velkou novinku, například v Neratovicích a v Mělníku přijímali nové studenty až do loňského roku na základě výsledků z testů sestavených společností Scio, které jsou těm od Cermatu velice podobné.

„Rozdíly jsou hlavně v hodnocení, Cermat totiž na rozdíl od Scia nestrhává body za špatnou odpověď,“ popsal Miroslav Klouček.

Aleš Jinoch pak dodal, že mu chyběl test z obecných studijních předpokladů, který Cermat nenabízí. Pokud by gymnázium zadávalo přijímací zkoušky od společnosti Cermat i v příštím roce, Neratovičtí uvažují o tom, že by k nim dokoupili právě tento test.

Z letošní podoby přijímacích zkoušek byli nejspíš nejvíce překvapeni žáci, kteří se hlásili na odborné školy a učiliště. Ani ti se totiž nevyhnuli plošnému testování, na mnoha školách tohoto typu přitom v minulosti žádné přijímačky nevypisovali.

Ředitelka České zemědělské akademie v Mělníku Anna Richterová však celostátní přijímací zkoušky vítá, přestože zpočátku k nim byla spíše skeptická.

„Pokud jsou zavedené státní maturity, a výstup ze středních škol je tudíž pro všechny studenty jednotný, měl by být jednotný i vstup,“ upozornila s tím, že žáci, kteří při přijímacích zkouškách neprokážou určitou úroveň znalostí, by neměli studovat maturitní obory. „Tento způsob přijímacího řízení by paradoxně mohl pomoci učňovským oborům. Je však důležité se systémem správně pracovat a nenechávat konečná rozhodnutí o připojení se k jednotným přijímacím zkouškám pouze na ředitelích škol,“ uzavřela.