Podle ředitelky gymnázia Jana Palacha Ilony Němcové se v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo devadesát žáků. "Druhé kolo prozatím neplánujeme. Na čtyřleté studium je přijato šedesát žáků, na osmileté třicet," potvrdila Němcová a odkázala na informační systém DiPSy, kde jsou nejen výsledky přijímacích zkoušek, ale bude zde k dispozici i seznam škol, které druhé kolo vyhlásí.

Se stejným počtem přijatých žáků je naplněné i Dvořákovo gymnázium v Kralupech nad Vltavou. Ani zde nebude možnost přihlášení se do druhého kola. "Máme přijato 30 žáků na přírodovědné a technické studium, 30 na společenské vědy a 30 žáků bylo přijato na osmileté studium," potvrdila zástupkyně ředitele Šárka Hrušovská s tím, že škola druhé kolo vyhlašovat nebude.

Jentak race, běžecký překážkový závod v Dolních Beřkovicích, čeká už šestý ročník.
Závod Jentak race prověří odolnost běžců. Zároveň opět přispěje na dobrou věc

Naopak Gymnázium Františka Palackého v Neratovicích svou kapacitu nenaplnilo a na seznamu v digitální přihlašovacím systému (DiPSy) se objeví. "Naplnili jsme osmileté studium se třiceti žáky, pro čtyřleté budeme vyhlašovat druhé kolo," uvedl Deníku ředitel školy Aleš Jinoch. I přesto, že se na čtyřleté studium přihlásilo šedesát žáků, škola přijala pouze čtyřiadvacet uchazečů.

"Přihlásilo se k nám 60 zájemců o čtyřleté studium. Někteří se k nám nedostali, a někteří naši školu neměli jako prioritní a dostali se na tu, kterou si zvolili jako první," vysvětluje Jinoch, který ve druhém kole nabídne šest volných míst.

Vyučování českého jazyka pod vedením Blanky Schottenové.
Recept na úspěšné přijímačky? Spolupráce, říká ředitelka veltruské školy

V případě neúspěchu je nutné podat přihlášku do druhého kola. V letošním roce je to pro uchazeče jednodušší než v minulých letech. „Žák, který se na školu nedostal, bude mít v systému DiPSy přehled škol, na kterých je místo. Odpadá tak nutnost z jiných let, kdy bylo nutné pátrat po jednotlivých školách osobně,“ prozradila předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Termín pro zveřejnění kritérií pro druhá kola je podle Cermat 20. května.

V prvním kole přijímacího řízení na střední školy uspělo téměř 94 % uchazečů, tedy přes 93 tisíc žáků devítek. Uvedla to agentura ČTK. „Nejvyšší úspěšnost byla v Ústeckém kraji a na Vysočině, kde žáci dosáhli téměř 97% úspěšnosti. Nejhůře na tom byli deváťáci v Praze, kde uspělo 84 procent dětí,“ řekla mluvčí MŠMT Tereza Fojtová s tím, že většina žáků se dostala na obor, o který měla největší zájem.

Celkem 6 068 uchazečů o studium na střední škole musí v celé zemi do druhého kola přijímacího řízení. Na osmiletá gymnázia se nedostalo asi 53 procent uchazečů, u šestiletých gymnázií bylo neúspěšných 68 procent.