Podle Miroslava Stuláka, organizátora soutěže a pedagoga chebského gymnázia, se letos do krajského kola zapojí 185 gymnázií z Česka a dalších několik desítek škol stejného typu ze Slovenska.

„Do letošního ročníku, který je zaměřený na období let 1945 až 1948, tedy od osvobození Československa do nástupu KSČ k moci, se předběžně přihlásilo přes dvě stě padesát gymnázií z České republiky a Slovenské republiky," připomněl.

Chybět mezi nimi nebudou ani zástupci mělnického regionu. Například reprezentanti Gymnázia Jana Palacha v Mělníku se podle učitelky Ilony Němcové soutěže účastní už přinejmenším podesáté.

Náročné krajské kolo

„Než došlo ke změně systému, jezdili jsme do Chebu pravidelně," poznamenala s tím, že k zavedení krajských kol před kolem finálovým přistoupili organizátoři teprve před pár lety, když výrazně stoupl počet účastníků. „Vzhledem k tomu, že z každého kraje postupují přímo pouze první tři školy, není nyní lehké se do finále probojovat," vysvětlila pedagožka.

Mělnické gymnázium totiž své studenty na soutěž nijak speciálně nepřipravuje, na rozdíl od některých jiných škol. „Trojici, reprezentující naše gymnázium, tvoří studenti, kteří mají o účast sami zájem. Já vytipuji ty, kteří by podle mě mohli chtít jet a mohlo by se jim dařit. Oslovím je, zda se chtějí zúčastnit, a pokud souhlasí, doporučím jim literaturu, kterou by si měli nastudovat," objasnila Ilona Němcová a dodala, že pokud mají gymnazisté zájem, samozřejmě jim při studiu pomůže.

Příprava takřka není možná

„Nicméně soutěž je natolik náročná, že si myslím, že se na ni vlastně ani připravit nedá," upozornila učitelka s tím, že tři kola otázek jsou zaměřena jak na faktografii, tak také na písemnictví dané doby, významné osobnosti i kulturu. „Vím, že na některých školách se přípravě na soutěž věnují mnohem podrobněji a hlouběji, my to ale spíš jen zkoušíme. Bereme to tak, že je to dobrá příležitost pro naše studenty, aby si takzvaně osahali něco jiného," uvedla.

Zároveň však doplnila, že přestože mělničtí gymnazisté do hotelu Jalta na pražském Václavském náměstí zítra nepojedou jako favorité na postup do finále, určitou dávku nervozity z nich cítí. „Bude to pro ně zbrusu nová zkušenost, málokdy se povede, aby na tuto soutěž někdo jel vícekrát. I když před několika lety jsme tu měli asi dvě dívky, které se účastnily dvakrát po sobě. Jedna z nich dnes studuje dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy," uzavřela pedagožka.

Velké šance si nedávají

Ani zástupci Gymnázia Františka Palackého v Neratovicích si podle slov učitelky Ilony Horákové nedávají velké šance na postup do podzimního finále, které se bude konat v Chebu. Do soutěže se ostatně škola přihlásila teprve potřetí.

„Týmy sestavujeme ze studentů, o kterých si myslíme, že by to mohli zvládnout. Nicméně soutěž je velmi obtížná a je hodně zaměřená na fakta. Přitom naši studenti jsou často dobří spíše ve všeobecném přehledu a ve znalostech souvislostí," upozornila. „Samozřejmě se chceme umístit co nejlépe, ale všichni víme, jak těžká ta soutěž je. Jde nám hlavně o to, aby si studenti vyzkoušeli zase něco nového, aby viděli, že je mezi nimi v rámci celé České republiky velká konkurence," poznamenala a dodala, že podle ní je soutěž možná až příliš zaměřená na fakta a jejich biflování. „Školství se už přitom několik let vyvíjí přesně opačným směrem," připomněla Ilona Horáková.