Sportovní klub TJ EMĚ Mělník podal žádost o pronájem haly BIOS ke sportovní komisi. Podle jejího předsedy Karla Kasáčka (ANO), který je zároveň mělnickým radním pro sport, komise potencionálního nájemce doporučila vedení města.

„TJ EMĚ se o všechny objekty řádně stará. Chceme halu nabídnout veřejnosti ještě více, než je tomu doposud. Třeba o víkendech," uvedl Kasáček s tím, že pronájem je dobrým krokem pro město i všechny sportovce. Pod TJ EMĚ totiž spadá mnoho sportů.

Kasáček připomněl, že hala není výdělečná. „Technické služby, pod které objekt spadá, mají na starosti jiné věci, než řešit sportovní záležitosti," vysvětlil radní.

Obrátili jsme se i na ředitele technických služeb Jana Rohlíka, který vysvětlil, že technické služby vždy před zahájením sezony dojednávají se zájemci rozpis hodin, zařizují veškeré účetní, administrativní a ekonomické služby a spolu se správcem řeší podporu pro různé mimořádné víkendové akce. „Do sportovních aktivit nijak nezasahujeme," dodal.

Podle správce haly BIOS Pavla Řízka však rozhodně není nutná změna. „Hala sice nevydělává, ale ani neprodělává, je na nule. Objekt patří městu, to by na sportu vydělávat nemělo. Navíc haly BIOS všude provozují města nebo městské společnosti. A nikdo nechápe, proč by se něco, co funguje, mělo měnit," řekl Deníku Řízek, který se o halu stará od roku 2016.

Správce potvrdil, že prostory jsou převážně obsazeny, ať už školami, nebo sportovci různého věku. „Když se podíváte na rezervační systém, vidíte, že moc volných míst v rozpise není. Lidé nechtějí přijít o sportovní aktivity, ať už to jsou profesionální sportovci, nebo ti, co docházejí rekreačně jednou v týdnu," dodal.

Na petici přibývají podpisy

Obavy o čas vyhrazený některým sportům potvrdili Deníku i návštěvníci haly, kteří přišli ve středu odpoledne na hodinu badmintonu. „Nechápeme, proč by se mělo něco měnit. Jakmile by přešla správa pod TJ EMĚ, tedy hlavně fotbalistům, nevěříme, že by nám hodiny zůstaly jako dosud. Možná prvních pár měsíců," shodla se dvojice, která při příchodu do haly petici podepsala stejně jako řada dalších návštěvníků.

Radní Kasáček vyvrátil, že by veřejnost měla přijít o vyhrazené časy. „Vše, co je v rezervačním systému, zůstává. Obavy jsou zbytečné a vznikají dezinformace," poznamenal s přesvědčením, že protesty pocházejí od úzké skupiny lidí, kteří se snaží uškodit stávající koalici.

Petici vnímá spíše jako původce dezinformace i ředitel technických služeb. „Petice je legitimním právem občanů, ovšem očekával bych, že se nejdříve vyvolá jednání pro objasnění situace. Mrzí mě, že se tento krok neodehrál. Nejen u haly BIOS, ale i u některých dalších případů vnímám, jak málo stačí k vytvoření dezinformaci a ovlivnění názory „jedna paní povídala“," dodal Rohlík.

Město bez přímého vlivu

Možnému pronájmu ovšem nerozumí ani opoziční zastupitelé. „Rada města na jedné straně schvaluje nemalé peníze na přípravné a projekční práce v areálu kolem haly BIOS a na druhé straně se zbavuje přímého vlivu na provozování prakticky jediné sportovní haly v majetku města," uvedl pro Deník Jiří Rejman (Mé Město), který je členem TJ EMĚ.

Jestli halu skutečně bude provozovat sportovní klub sídlící v Pražské ulici, zatím není jisté. „Sportovní komise pouze doporučila TJ EMĚ jako vhodného nájemce. Rozhodnutí je na vedení města," dodal radní pro sport Karel Kasáček.

O hale BIOS

Halu BIOS v sousedství plaveckého bazénu spravují Technické služby Mělník od roku 2016. Tehdy prošel objekt rekonstrukcí a nabídl sportovcům pět kurtů pro badminton, míčové i kolektivní hry. Lidé využívají prostory pro různé druhy sportovních a zájmových aktivit, například i pro taneční soutěže.