Sportovní halou neratovického Gymnazia Františka Palackého sevestředu 5. květnapo poledni rozléhal hip hop. Studenti Tereza Jinochová a Zdeněk Kodeš tam spolu s pracovním týmem spolužáků pořádali taneční soutěž nazvanou Palackého bota.

Ta byla jedním ze čtrnácti projektů, kterými si studenti během letošního školního roku plní své sny. Neratovické gymnázium patří totiž mezi deset škol v České republice, kterým soukromá společnost v rámci takzvaných Malých grantů věnovala po šestašedesáti tisících korun právě na studentské projekty.

Podle zástupce ředitele gymnázia Petra Paličky je cílem Malých grantů, aby studenti dokázali své projekty nejen vymyslet, ale také je dotáhnout do konce - po stránce organizační, ekonomické i mediální. „Autoři projektů dostanou peníze, se kterými už sami hospodaří a v závěru je vyúčtují. Na všem se podílejí sami, my jejich práci jen zpovzdáli sledujeme,“ poznamenal Palička.

Sedmnáctiletá Tereza Jinochová, která je autorkou projektu Palackého bota, se závodnímu tanci věnuje už od pěti let. Proto pro ni byla taneční soutěž jasnou volbou.

„Původně jsme počítali ještě se společenskými tanci pro páry, které mají za sebou taneční, ale přihlásilo se jich jen pár, a tak jsme se zaměřili právě na hip hop,“ vysvětlila studentka, kterou za rok čeká maturita a pak zřejmě práva nebo psychologie. Ta patří k jejím zálibám už teď, působí například ve speciální škole jako praktikantka.

Pořádání taneční soutěže podle ní bylo náročné, celý tým to ale bavilo. „Přihlásilo se dvacet školáků a studentů z Neratovic, jednotlivců i skupin, a tak bylo soutěžících tanečníků přes třicet. Největší zastoupení měla II. základní škola,“ doplnila Tereza Jinochová.

Student Zdeněk Kodeš, který se rovněž dlouhodobě věnuje tanci, byl členem poroty hodnotící výkony soutěžících.

Mezi Malými granty, které neratovičtí studenti realizují, jsou například turnaje ve stolním fotbálku a piškvorkách, bubenické setkání V rytmu srdce bijí ruce, divadelní workshop nebo dva projekty na podporu psího útulku.