Tamní učitelky totiž víčka z PET lahví sbírají, aby je následně mohly zpeněžit. Získané peníze pak putují k rukám Moniky Rejnartové, maminky pětiletých dvojčat Michalky a Natálky, které mají mozkovou obrnu a trpí kvadruparézou, tedy částečným ochrnutím končetin.

„Holky se narodily ve třicátém týdnu těhotenství a neměly dostatečně vyvinutou nervovou soustavu," vysvětluje Monika, která ve školce pracuje jako asistentka, aby mohla být společně se svými dcerami. „Přesnou diagnózu jsme se dozvěděli, když jim bylo devět měsíců. Doktoři nám říkali, že se nebudou hýbat. To, v jakém stavu s touto diagnózou jsou, je vcelku zázrak," vrací se ve vzpomínkách  o pár let nazpátek.

S takovým osudem se však Monika s manželem Pavlem odmítli smířit a s dcerkami odmalička intenzivně cvičili. Nejprve známou, avšak maličko bolestivou Vojtovo metodou, aby později přešli na pro děvčátka o něco příjemnější Bobathův koncept.

Dnes se Michalka s Natálkou pohybují buď po kolenou nebo s pomocí chodítka. Každopádně ty nejčernější lékařské prognózy se nevyplnily. Monika Rejnartová navíc věří, že zdravotní stav jejích dcer je možné ještě dále zlepšovat.

„Zhruba za dva roky by měly jít holky na operaci. Ještě předtím bychom se ale rádi dostali do sanatoria v Klimkovicích, kde nabízejí speciální rehabilitační léčbu, takzvanou klimterapii, která by holkám mohla hodně pomoct," popisuje maminka plány pro nejbližší měsíce a roky.

Vedle toho, že se na místo v Klimkovicích čeká zhruba tři čtvrtě roku, je tu však ještě jeden problém. Tato léčba totiž není hrazena pojišťovnou, první čtyřtýdenní pobyt přitom vyjde na padesát tisíc. Za jednoho.

„Doporučuje se rehabilitaci absolvovat dvakrát až třikrát ročně s tím, že po prvním, měsíc trvajícím pobytu trvá každý další čtrnáct dní. A je tedy o polovinu levnější," dodává Monika Rejnartová.

Právě pro účely úhrady této léčby nyní Rejnartovi shánějí peníze. Když za nimi ve školce s nabídkou sbírání víček přišli, byla Monika příjemně překvapená.
„Byl to nápad Nadi Černé. Musím všem moc poděkovat, jsou úplně skvělí. Nikdy jsem nezažila, že by nám lidé takhle pomáhali," říká dojatě žena, která dříve pracovala jako policejní inspektorka.

Nyní je už šestým rokem doma s dcerkami, což je pro ni práce na plný úvazek. Cení si i přístupu svého muže Pavla, se kterým je deset let. „Manžel je perfektní. Pro holky dělá první poslední, je to skvělý otec," uzavírá Monika Rejnartová, jejímž největším přáním je, aby Michalka s Natálkou za deset let nastoupily do tanečních…