Bez práce a bez peněz, naštvaná a zoufalá, momentálně na úřadu práce. Paní Hanka z Mělnicka, která nechce být kvůli možným komplikacím ze strany zaměstnavatele jmenována, dala na začátku června výpověď. Celé tři měsíce totiž nedostala výplatu.

Přestože pravidelně chodila do práce a plnila všechny povinnosti, které vyplývaly z podepsané pracovní smlouvy, zaměstnavatel jí peníze neposílal. „Pořád mi sliboval, že peníze dostanu, ale dodneška je nemám,“ řekla včera paní Hanka.

V březnu to byly dva roky, co Hanka přijala práci jako pokladní. Teprve na začátku letošního roku začala mít firma problémy. Když poprvé nepřišly peníze na účet, omlouval se zaměstnavatel, že je to pouhá měsíční krize. Nad razantním krokem a podáním výpovědi tehdy paní Hanka nepřemýšlela: „Neviděla jsem důvod, protože chápu, že se firma může dostat do finanční tísně. A taky jsem se bála přijít o místo. Mohlo by mi to pak být líto a až by se se mnou vyrovnali, zpátky už by mě zřejmě nevzali.“

V rodinném rozpočtu se chybějící peníze projevily výrazně. „Máme dvě děti a žijeme z jednoho platu. Vůbec to není jednoduché. Museli jsme si nakonec peníze půjčit. Měli jsme štěstí, že nás podpořili rodiče mého manžela. Až si seženu práci, budeme jim to splácet,“ uvedla paní Hanka. Celkem jí firma dluží okolo dvaceti tisíc korun. „Volala jsem na vedení skoro denně. Vždycky jsem slyšela to samé, že zítra nebo pozítří určitě peníze pošlou. Po třech měsících jsem toho ale začala mít dost a podala jsem výpověď,“ dodala podvedená žena.

Tímto krokem začal pro Hanku kolotoč. Nevěděla, jak výpověď napsat a jakým způsobem ji doručit, aby měla jistotu, že ji zaměstnavatel přijal. Musela se poradit s právníkem. Dnes už je nezaměstnaná.

„Pro mě je tohle období strašně těžký. To, že musím jít na pracák, pro mě bylo nepředstavitelné. Jako kdybych nechtěla pracovat. Jsem poslední dobou strašně nervózní a podrážděná,“ popsala nelehké období Hanka a dodala: „Modlím se, aby firmu převzal jiný majitel a já se mohla vrátit zpátky do práce, ve které jsem byla spokojená.“