Běžná noční obhlídka kosteleckých policistů se změnila v boj o holý život. Hlídka projížděla Mlékojedy, když objevila před rodinným domem na ulici ležet bezvládného muže. Ani na vteřinu policisté nezaváhali. Zjistili, že muž je v bezvědomí a přestal dýchat. „V ruce držel inhalátor, proto začali okamžitě resuscitovat," uvedla k případu mělnická policejní mluvčí Markéta Johnová.

Čtěte také: O městské byty je velký zájem, šance je ale malá

Dvojice policistů se nejdříve střídala v masáži srdce a pak přišel na řadu defibrilátor. Přístroj ovšem sám určil, že jeho služeb není zapotřebí. Trvalo nekonečných deset minut, než postižený začal sám opět dýchat a po chvíli nabyl i vědomí.

To je zatím poslední případ, ve kterém byl na Mělnicku použit automatický externí defibrilátor (AED). Do své výbavy ho policisté zařadili proto, že na řadě míst mohou být u nehody dříve než záchranka. Po pěti minutách bez resuscitace totiž začínají odumírat mozkové buňky a hrozí trvalé následky. Masáž srdce je fyzicky velmi náročná a i profesionální záchranář by měl být po dvou minutách vystřídán. V mlékojedském případu naštěstí vše dobře dopadlo díky včasnému zásahu strážců zákona.

Co je to AED
Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je malý, lehký a jednoduše ovladatelný přístroj určený pro proškolené laiky. AED vede zachránce krok za krokem zvukovými a obrazovými povely. Přes elektrody nalepené na hrudníku pacienta zaznamenává a analyzuje srdeční rytmus a v případě potřeby vyzve zachránce k poskytnutí elektrického výboje, který automaticky připraví.

Policisté na Mělnicku mají čtyři takové defibrilátory. „Dva jsou uloženy ve vozech dopravní služby, jeden má obvodní oddělení ve Mšeně a poslední mají kostelečtí kolegové," vysvětlila Johnová.

Hasiči mají k dispozici přístroj pouze jediný na celém území Mělnicka. Ten je uložen ve voze velitele čety. „Zatím jsme ho naštěstí použít nemuseli," řekl šéf mělnických hasičů Zbyněk Štajnc s tím, že záchrance stačí datovou větou požádat dispečink hasičů a jejich vůz vyrazí na potřebné místo okamžitě. „Odborné cvičení pro použití externího defibrilátoru máme každý rok. Používáme k tomu ovšem záložní přístroj. Jakmile se totiž jednou defibrilátor otevře, aktivuje se baterie a ta se postupně vybíjí," vysvětlil Štajnc. Defibrilátor musí být vždy stoprocentně připraven k použití.

Čtěte také: Peníze na zpevnění cest na Blatech nebudou ani letos

Například strážníci v Mělníku mají defibrilátory dva. Jednou už byl v pohotovosti, ale nakonec zásah městských policistů nebyl třeba. „Máme je ve vozidlech a díky bohu jsme je zatím nepoužili. Došlo k tomu jen málem, ale záchranná služby byla v závěsu, tak to nakonec nebylo třeba. Velmi často je ale používáme při preventivních akcích," vysvětlil Petr Limprecht, preventista mělnických strážníků.

Všechny externí defibrilátory a to nejen ve složkách integrovaného záchranného systému, ale i ve veřejných budovách jsou zaregistrované v databázi, kterou má k dispozici právě dispečink záchranářů pro nutný rychlý zásah.

Čtěte také: Kormoráni útočí. Škody jdou do milionů korun