Na ta největší upozorňuje čtenáře Mělnického deníku velitel místních hasičů Jan Hadrbolec. „Lidé by neměli zapomínat, že oheň skutečně pálí, a zranění, která způsobuje, jsou nepříjemná, špatně se hojí a bolí. Podle toho by se měli chovat a k ohňům přistupovat opatrně," uvedl.
Zároveň dodal, že nejčastějším prohřeškem je používání hořlavin na zapálení ohně. „Pálit se mohou pouze přírodní produkty, vůbec by se neměly používat žádné podpalovače nebo dokonce benzín," důrazně varoval.
Ačkoli je počasí v posledních dnech proměnlivé a občas i zaprší, velitel mělnických hasičů vysvětlil, že ve skutečnosti je v přírodě sucho. „Jeden deštík nic neřeší, rozhodně se nedá říct, že je tráva mokrá a nemůže zahořet," upozornil Hadrbolec, který zároveň apeloval na organizátory pálení čarodějnic, aby byli připravení, kdyby nějaká ta jiskra přece jen přeskočila. „Vždycky by mělo být po ruce vědro s vodou a lopata na případné uhašení nežádoucích plamenů," doporučil.
Přestože večer ohně zaplanou takřka v každé vesnici, Jan Hadrbolec dnešek považuje za den jako každý jiný. „Statisticky se žádný zvýšený počet požárů nekoná," poznamenal s tím, že pokud lidé dodrží bezpečnostní opatření, není důvod k tomu, aby museli hasiči vyjíždět. „Je samozřejmě potřeba dodržovat například minimální vzdálenost od lesa, která je podle zákona sto metrů. Nicméně žádné mimořádné riziko letos nehrozí. Ale vždycky je to o lidech," uzavřel.
Jeho slova potvrdila také mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. „Kdo je zodpovědný, ten si dává pozor a nic se nestane. Ale když se někde sejde parta a do toho připočítáte alkohol…" naznačila, že ne vždy je pálení čarodějnic bezproblémové. „Taky záleží na počasí, my bychom si samozřejmě přáli, aby bylo spíš chladněji, to je potom jednodušší oheň udržet v patřičných mezích," doplnila s tím, že o bezpečnost Středočechů se vedle hasičů z kraje postarají také dobrovolní hasiči z obcí. „Oni si to ohlídají, hodně nám v tomto dni pomáhají," přiznala mluvčí Kostková.