Do Neratovic se sjeli velitelé čet a družstev Libereckého kraje, aby tam natrénovali zdolávání několik metrů vysokých plamenů pomocí pěny a prášku, zatímco další testovali účinky sálavého tepla. Podle tiskové mluvčí hasičů z Liberecka Zdenky Štrauchové to pro ně byla cenná zkušenost.

„Toto instrukčně metodické zaměstnání, které pro naše hasiče připravili kolegové ze Spolany, bylo velkým přínosem. Většinou totiž hasíme požáry v uzavřených prostorách. Nyní jsme si mohli doslova na vlastní kůži vyzkoušet likvidaci požáru, při kterém sálá žár pouze z jedné strany," připomněla mluvčí.

Jediné schválené cvičiště v Česku

Na spolanském polygonu, který je jediným schváleným cvičištěm pro hašení požáru hořlavých kapalin v Česku, hasiče čekala vodní plocha o rozměrech deset krát deset metrů, ze které šlehaly plameny až do výšky dvaceti metrů.

Cílem cvičení bylo podle velitele spolanských hasičů Martina Tomiho prověřit připravenost spolanských a státních hasičů na praktickou část odborné přípravy.

„Vyzkoušeli jsme si hašení pomocí těžké a střední pěny, kdy se podstatně liší taktika zásahu, ať už se jedná o vzdálenost, z jaké je zásah efektivní, nebo o způsob ochrany zasahujících hasičů," vysvětlil spolanský velitel. „Ověřili jsme si, že naši i státní hasiči si velmi dobře uvědomují nebezpečí, která na ně čekají a jsou na hašení požárů hořlavých kapalin připravení. Nezbývá než si přát, abychom tyto zkušenosti nemuseli ověřovat v praxi," uzavřel.

Další cvičení za dva týdny

Úterní cvičení bylo prvním ze dvou setkání spolanských hasičů a hasičského sboru Libereckého kraje. Druhé je naplánované na čtvrtek 26. března.