Pátý ročník soutěže hasičů ve fyzické zdatnosti se uskutečnil na jaře v Domažlicích. Zúčastnili se ho i členové sborů z Mělnicka, kteří kolegům z ostatních regionů předvedli velmi dobré výsledky. Jak uvedl jeden ze soutěžících, hasič Milan Valášek z Neratovic, sám název akce Domažlická věž“napovídá, o co jde.

„Je to historický objekt, vysoký padesát pět metrů, což odpovídá devítiposchoďové budově,“ popsal místo soutěže Valášek s tím, že běh do schodů věže komplikují stísněné prostory a úzké schodiště. „Hasiči věž vybíhají s dvacetikilogramovou zátěží, hadicí a v dýchacím přístroji,“ zdůraznil náročnost fyzického výkonu.

Dobrovolný sbor Lobkovice reprezentovali hasiči Jakub Moták, Radek Dvořák a Jan Svoboda. Za Mělnicko soutěžili také příslušníci kosteleckého sboru František Švandrlík, Jaroslav Hon, Karel Cerha a Radim Zurynek, který zaběhl vynikající čas dvě minuty a dvanáct sekund.

„Vítězem se stal domácí domažlický reprezentant s časem jedna minuta dvacet šest,“ doplnil Valášek. Záchranáři z našeho regionu se vedle této soutěže pravidelně účastní i podzimního Memoriálu hasičů z Manhattanu. Ten se koná v Liberci, kde se běhá do posledního poschodí čtyřiadvacetipatrové budovy krajského úřadu. Místo konání symbolizuje jednu z věží newyorského WTC, která se po útocích teroristů 11. září 2001 zřítila a v jejích troskách položilo životy při záchraně lidí tři sta hasičů.

Pavel Schebesta