Oužická osma není během na osm kilometrů ani kličkováním mezi kužely položenými ve tvaru osmičky. Oužická osma, kterou už jedenáctým rokem pořádal Sbor dobrovolných hasičů v Úžicích, v sobě nese zkratku požárních stříkaček, které se používaly před desetiletími.

Letos se na start recesistické soutěže v požárním útoku postavilo patnáct družstev, z nichž čtyři byly ženské. „Do letošní soutěže se přihlásilo nejvíc družstev, co jsme tu kdy měli," pochválil účast starosta sboru Tomáš Procházka, který v soutěži reprezentoval domácí Úžice.

Pravidla Oužické osmy jsou stejné jako v ostatních soutěžích v požárním útoku. „Rozdíl je v tom, že místo novějších strojů používáme stařičké PS 8," přiblížil starosta hasičů.

Hasiči si prý letité dvoutaktní dvouválce nemohou ani příliš upravit, aby měly větší výkon.

„Není mnoho možností, jak to udělat. Jsou to stroje spíš jen tak na zahradní zalévání. Snažíme se proto, aby ožily alespoň po vzhledové stránce," připomněl Tomáš Procházka, podle něhož trvá notnou chvíli, než staré čerpadlo dotlačí vodu z kádě až na konec béčkové proudnice.

Hasičská družstva, která se zapojují do Oužické osmy, nemíří, na rozdíl od běžných soutěží v požárním útoku, na terče, ale sestřelují prázdné plechovky. „Naše klání není ani zařazené do okresních soutěží. Začali jsme ji pořádat hlavně pro legraci. Kamarádi z okolních sborů dělali soutěže, tak jsme přemýšleli, co bychom uspořádali u nás. A přišli jsme na soutěž se starými stříkačkami," zavzpomínal starosta úžických hasičů, který byl při sobotních závodech také v roli startéra.

Jedenáctý ročník Oužické osmy v kategorii žen ovládlo družstvo z Úžic, na druhém místě skončily Želízy a na třetím Mlazice. Mezi muži excelovaly Ledčice, druhý byl Chlumín B a třetí Chlumín A.