A rozhodně se bylo na co dívat. Netradiční soutěž pětičlenných týmů složených z dobrovolných hasičů se tu konala už počtvrté. Oficiálně ale ve svém názvu nesla teprve číslovku tři. Jak se to mohlo stát? To vysvětlil šéf místních hasičů Vlastimil Krupička starší: „Jakýsi nultý ročník jsme pořádali už v roce 2009, kdy náš sbor slavil sto dvacáté výročí založení. Pak jsme si dali rok pauzu a následně se ke kačáku zase vrátili," prozradil Krupička.

Akce, kterou podle slov místních hasičů není dobré brát příliš vážně, má za úkol hlavně pobavit. Diváky i samotné soutěžící. Každý rok se navíc trochu obměňují disciplíny, aby nebyla nuda. „Pokud by to bylo pokaždé stejné, lidé by sem přestali jezdit," vysvětlil Krupička. „Tradiční zůstává jenom slalomová jízda po vodní nádrži na pramičce, jednotlivé disciplíny na břehu jsou ale vždycky trochu jiné," dodal.

Týmy se tak letos musely vypořádat například s přesunem zraněného na nosítkách, s hodem tenisákem na cíl nebo s přenášením těžkých dřevěných klád a hasičských hadic.

Nejzrádnějším úkolem se ale ukázala závěrečná disciplína, kterou týmy absolvovaly před opětovným naloděním a cestou zpátky do cíle. „Je to taková naše perlička, pokaždé musejí něco sníst nebo vypít. Letos jsme zvolili větrník, který je potřeba spořádat bez pomoci rukou," přiblížil Krupička soutěžní úkol, který dal mnoha účastníkům kačáku pořádně zabrat.

Do Nedomic se letos sjelo pět ženských a devět mužských družstev. A nebýt nemoci, mohlo jich dorazit ještě víc. „Dva týmy žen nám nakonec odřekly. Ale jinak máme rok od roku větší účast, což nás samozřejmě těší," pochvaloval si šéf místních hasičů a hlavní organizátor celé akce.

Ani méně početná konkurence mezi ženami nesnížila skvělý výkon vítězek z Brázdimi, které do Nedomic zatím přijely pokaždé. A hned třikrát se radovaly z prvenství. „Máme s sebou náš talisman, paní Benešovou," vysvětlily mladé slečny, jak je možné, že se jim i letos tak dařilo. Doma jim prý za jejich výkon určitě pogratulují a společně to oslaví.

Zatímco některé týmy si do  Nedomic přijely opravdu  zasoutěžit, domácí mužstvo mladých hasičů si dalo za úkol hlavně pobavit. A to se jim podařilo na výbornou. Zejména když jejich velitel v jednu chvíli skončil ve vodě, vypukl mezi návštěvníky nefalšovaný jásot. Pánové, kteří si na trať vedle povinných záchranných vest vzali také nafukovací rukávky a kruhy, se rozhodně nerozpakovali a bez váhání si sami ze sebe dělali legraci. Kačák si zkrátka chtěli užít. Pierre de Coubertin by z nich měl radost…

VÝSLEDKY:
Kategorie mužů:
1. Dřísy, čas 5:24
2. Ovčáry-Nedomice starší, čas 5:39
3. Chržín, čas 6:06

Kategorie žen:
1. Brázdim, čas 7:05
2. Dřísy, čas 8:21
3. Hlavenec, čas 8:52