Argumentuje ustanoveními o střetu zájmů, která podle Ratha nedovolují, aby lidé pracující na ministerstvech – ať jako ministr dopravy či jako šéf poradců ministra zemědělství Petra Gandaloviče – vykonávali současně mandát krajského zastupitele. Oba občanští demokraté ale opustit zastupitelské posty nemají v úmyslu. „Podle našeho výkladu zákona v tomto případě ke střetu zájmu nedochází a je možný souběžný výkon obou funkcí; setrvání pana ministra v zastupitelstvu rozhodně není v rozporu se zákonem,“ řekl Deníku Bendlův mluvčí Martin Kupka.
Oko za oko, zub za zub
Přímo o rozporu se zákonem nehovoří ani hejtman Rath – byť je přesvědčen, že jsou-li oba političtí protivníci do svých funkcí v ústředních orgánech státní správy jmenováni (v případě ministra dokonce prezidentem republiky), nemají v řadách zastupitelů co pohledávat. A v pondělí vyslal jasný signál opoziční ODS: trvali jste na tom, že naše Lenka Šmídová, která je ředitelkou Úřadu práce v Berouně, musí opustit řady zastupitelů, tak teď na oplátku vykážeme dva zástupce z vašich řad. „Kdyby ODS netlačila na odvolání paní Šmídové, nevím, jestli my bychom tlačili takto my; nezbývá nám ale než postupovat stejně,“ uvedl Rath doslova.
O střetu zájmů se má hlasovat
Jednoznačné vyjádření o střetu zájmů jako v případě Šmídové sice hejtman v ruce nemá – přesto chce na pátečním zasedání zastupitelů dát hlasovat o setrvání Bendla a Žáka v řadách krajských zastupitelů. Tedy v případě, že se oba občanští demokraté mezitím svých mandátů nevzdají. Rath při tom argumentuje vyjádřením z ministerstva vnitra. „To nám doporučilo, aby zastupitelstvo kraje konstatovalo buď neslučitelnost, nebo slučitelnost výkonu jejich funkcí. To lze udělat jedině hlasováním,“ konstatoval Rath. Výsledek případného hlasování lze ovšem snadno předvídat. Sociální demokraté podporovaní komunisty mají v krajském zastupitelstvu většinu.
Oponenti z ODS a ČSSD se neshodnou
Podle Kupky nicméně nelze poměřovat postavení ministra jakožto řadového zastupitele kraje a ředitelky úřadu práce navrhované na post neuvolněné radní – a to jak z hlediska neslučitelnosti funkcí podle zákona, tak z pohledu časového vytížení. „V případě funkce ministra neslučitelnost s výkonem mandátu krajského zastupitele neplatí – a samozřejmě je také možná účast na jednání zastupitelstva jednou za tři měsíce,“ připomněl Kupka.
O nesouměřitelnosti Bendlovy situace s případem Šmídové ovšem hovoří i hejtman Rath. Pouze z opačného pohledu. „Ona se vzdala mandátu, ačkoli dělala „jen“ ředitelku úřadu práce v okresním městě. Funkce ředitele úřadu práce je méně než ministr vlády. A pokud je to neslučitelné u ředitele úřadu práce (mimochodem: kraj s úřadem práce nemá vůbec nic společného; nemáme na starosti žádné nezaměstnané, takže tam ta neslučitelnost byla z věcného pohledu absurdní), tak by mělo být konstatováno, že ani ministr ani ministerský úředník by funkci neměli vykonávat,“ nabízí Rath svoji pravdu. Také on sám nicméně sedí na dvou židlích. Vedle toho, že je hejtmanem, si ponechal i mandát poslance Parlamentu ČR. Právně je to v pořádku – tři další hejtmani ČSSD, kteří byli ve stejné situaci, ale již ze sněmovny odešli.
Stanovisko Viléma Žáka se Deníku získat nepodařilo.