Hlína a bláto, které několik týdnů otravovaly život motoristům na okraji Libiše, zvolna mizí. Majitelé bývalé skládky, kde probíhá rekultivace, vydali pokyny, aby mechanizace povrchy čistila častěji.

„Jezdí tam několikrát denně vozidlo s kartáčem a další auto silnici ostřikuje,“ uvedl jeden z majitelů Jiří Zeman s tím, že hustá frekvence nákladních souprav má zajistit rychlé zavezení prostoru, aby provozní problémy skončily.

„Chtěli bychom zavážku stihnout do konce března, aby v dubnu mohla začít výsadba zeleně na skládce,“ vysvětlil Zeman. Zlepšení stavu zaznamenal i starosta Libiše Zdeněk Mráz. „Jezdím tam často na kontroly a vozovky jsou nyní čistší,“ doplnil. Starosta v těchto dnech kontaktuje úřady, aby se po skončení zavážky mohla uskutečnit oprava povrchu Mělnické ulice kolem skládky. „Pod tíhou náklaďáků se bortí krajnice, začínám proto jednat se správou silnic, aby vozovku opravila,“ vysvětlil Mráz.

Stupeň znečištění silnice podle Jiřího Zemana ovlivňuje i počasí. „Když je sucho, není problém udržovat vozovku v poměrně slušném stavu, pomáhá i mrazivé počasí, protože hlína ztuhne a nelepí se na kola vozidel,“ podotkl Zeman, který také vyvrátil obavy některých obyvatel obce, zda bude skládka po rekultivaci bezpečná.

Někteří lidé totiž mají strach, aby po skončení prací nedošlo v budoucnu k sesuvu půdy ze skládky na blízkou louku, zvanou Na Pakách. „Tlecí proces odpadků skončil už před mnoha lety a v místě se už nevyvíjejí žádné plyny,“ vysvětluje Jiří Zeman s tím, že proto není třeba na skládce budovat odvětrávací průduchy.

Ani skluz hlíny po vrstvě starého smetí podle jeho slov nehrozí. „Naprostá většina odpadů byla už před časem odvezena, protože skládka vznikla už za minulého režimu a byla v podstatě nelegální, takže pod hlínou není žádná deska ze ztvrdlých plastů, hadrů, jak si lidé představují,“ řekl závěrem Zeman.

Pavel Schebesta