Celý Hořín s napětím čeká na verdikt ministerstva zemědělství o státní dotaci na stavbu hráze, která by vesnici chránila před dalšími záplavami. Na čtyřicet milionů korun má Hořín naději už od loňského roku, tehdejší zmatky na české politické scéně ale vedly k pozdějšímu schválení úvěru na ochranu proti povodním. „Po schválení úvěru se ucházíme o dotaci u ministerstva zemědělství,“ potvrdil včera hořínský starosta Petr Fous s tím, že schválení peněz předchází hodnocení poměru nákladů na projekt a hodnoty, které má chránit před velkou vodou. „Vyhlídky snad máme dobré, ministr zemědělství na poslední schůzce uznal, že pro Hořín je hráz nezbytná,“ poznamenal starosta.

Na protipovodňový val čeká Hořín přes sto let. Podle záznamů v kronikách se k jeho stavbě schylovalo už na začátku dvacátého století. Všechny naděje ale byly plané. Myšlenky na hráz se do Hořína v plné síle vrátily po létu roku 2002, kdy za sebou velká voda ve vesnici nechala škody za pět set milionů korun. Po záplavách loni na jaře tam zůstaly škody za dalších sto milionů korun. A byly by mnohem vyšší, kdyby Hořín nechránila provizorní hráz postavená narychlo dobrovolníky.

Po záplavách se ukázalo, že je černou stavbou. Zastupitelé přesto její odstranění dlouho odmítali s tím, že ji nechají srovnat se zemí, až bude mít Hořín jisté peníze na stálý val. Vzdali to až na podzim pod tíhou skutečnosti, že nezmizí–li černá hráz ve stanovené lhůtě, přijde vesnice o státní peníze na její likvidaci.

Na stavbu stálého valu je Hořín už dlouho připraven. Pozdější změny projektu ale vedly k vyšší ceně, a tak bude muset následovat nové výběrové řízení. Jeho podmínky podle starosty stanoví v rámci dotace stát. Hořín bude možná potřebovat i nové stavební povolení. „Máme stavební povolení na stavbu mobilní hráze, místní lidé i zastupitelé se ale domnívají, že by vesnici měl chránit pevný protipovodňový val. Zatím řešíme s památkáři, zda by to bylo možné,“ dodal starosta Fous.