VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor s památkáři: hořínská hráz zatím čeká na dohodu

HOŘÍN - Vesnice touží po pevné protipovodňové zdi, památkáři preferují mobilní hráz

28.5.2007
SDÍLEJ:

Provizorní hráz už z Hořína musela zmizet.Foto: DENÍK/Viktor Janovský

 

Památkáři jsou proti hořínskému záměru bránit vesnici před velkou vodou pevnou hrází. Radnice by se podle nich měla vrátit k původnímu projektu s valem složeným ze stálé betonové části a mobilního hrazení. Místní lidé ale mají strach, že by je mobilní hráz před následky dalších povodní nezachránila. Ve hře jsou přitom desítky milionů korun státní dotace.

 

Sto let čekání
Na protipovodňovou zeď čeká Hořín už přes sto let, podle záznamů v kronikách se k její stavbě schylovalo na začátku minulého století, všechny naděje byly ale plané. Myšlenky na hráz se do vesnice v plné síle vrátily před pěti lety, kdy tam za sebou velká voda nechala škody za 500 milionů korun. Po záplavách loni na jaře tam zůstaly škody za dalších 100 milionů korun. A byly by mnohem vyšší, kdyby Hořín nechránila alespoň provizorní hráz postavená dobrovolníky.

Hořín v posledních letech počítal s protipovodňovou ochranou v podobě mobilní hráze. Loni ale došlo ke změně, podle které by celá hráz měla být pevná. Přes tři metry vysoká betonová zeď tam však podle památkářů být nesmí. Ve sporu o dvě možná řešení mají obě strany řadu argumentů, které se zásadně liší. Za názory památkářů stojí Renata Špačková z oddělení památkové péče, hořínské zájmy hájí starosta obce Petr Fous.

Krajina v ohrožení
Památkáři: Přikláníme se k účelnému řešení, které by respektovalo po staletí utvářenou krajinnou a urbanistickou strukturu sídla. Památkově chráněný je nejen hořínský zámek a park, ale jde i o společné ochranné pásmo historického jádra Mělníka a zámku Hořín, k němuž patří i plavební komory.

Hořín: Dohodli jsme se s architekty, aby pro nás navrhli takové úpravy, že by pevná hráz působila v okolí co nejméně rušivě. Má mít v nejvyšším bodu 3,2 metru a směrem k zámku se výrazně snižovat. Ve stejné lokalitě je už dnes například pozemek jiného majitele, obehnaný betonovou zdí vysokou 2,3 metru. Mobilní hráz navíc vyžaduje zajištění dokonalého přístupu těžké techniky, jeřábů a nákladních aut. Vyžádá si velký zásah do zeleně i na soukromých pozemcích, protože tam, kde jsou dnes zahrady, by musely být zpevněné plochy. Těžká technika by navíc poškozovala i místní komunikace, při povodních i cvičeních.

Majitelé pozemků
Památkáři: Obec změnu projektu z mobilní hráze na pevnou neprojednala s vlastníky pozemků, na nichž je stavba plánovaná. Patří mezi ně i majitel zámku Jiří Lobkowicz.

Hořín: V místech, kde má hráz stát, už jsme pozemek od Jiřího Lobkovice koupili. Chtěli bychom se s ním dohodnout i jako s majitelem vedlejších pozemků, přes které by měl vést jen odvodňovací kanál.

Kde skladovat?
Památkáři: Těžko lze obhajovat zásah do památkově chráněného území, jakým by byla betonová pevná zeď takových rozměrů, problémy s uskladněním nebo manipulací mobilních částí hráze. (Podle Karla Bureše z firmy Hydroprojekt, která hořínskou hráz projektovala, by řešením byla dohoda s blízkým Mělníkem, který by obci, stejně jako například na severu Děčín malému Hřensku, se skladováním i stavbou pomohlo. „Bez dohody s Mělníkem by to Hořín nezvládl. Nejlepší by bylo, kdyby systémy protipovodňové ochrany město s vesnicí sjednotily,“ řekl Bureš.)

Hořín: Celobetonová zeď je přijatelnější z hlediska ochrany krajiny i památkového. Může čátečně splynout s krajnou díky vhodné výsadbě v okolí. Možnost skladování mobilních částí hráze nám sice město Mělník nabídlo, ale domníváme se, že by v případě nouze nastávaly zmatky, museli by chránit především své území. Navíc by to samozřejmě znamenalo další náklady na skladování a my na to peníze nemáme. Mrzí nás, že to památkáři neberou v potaz.

Drahé pojištění
Památkáři: Pojišťovny by nemovitosti v Hoříně nepojišťovaly za vyšší částky, pokud by byla postavena mobilní hráz Rozhodujícím kritériem je, zda se jedná o zátopovou oblast, nebo ne.

Hořín: S mobilní hrází by pojištění bylo nákladnější. Ale budeme-li mít pevnou hráz, zátopové území už u nás nebude.

Dva na dohodu
Památkáři: Podle památkového zákona měl s námi Hořín projednávat projektovou dokumentaci už v době jejího zpracování. Ani po roce, kdy vznikl nový projekt na pevnou hráz místo mobilní, to ale obec neudělala. Má přitom právo podat žádost o vydání územního rozhodnutí ke svým záměrům, i když se nebudou líbit orgánům státní památkové péče, a má i právo se proti zamítavému stanovisku odvolat.

Hořín: Chtěli jsme jít raději cestou dohody. Ale k dohodě musejí být dva a památkáři o ni nemají zájem, jednají čistě z pozice síly. Vůči všem našim argumentům jsou hluší a stále jen opakují ne. Bohužel si nejsou schopni uvědomit ani to, že naší snahou je ochránit obec i objekty, které jsou předmětem památkové péče. Novou žádost o povolení stavby celobetonové zdi jsme podali v dubnu na odbor životního prostředí. Nyní si ještě necháváme zpracovávat posudky, které odůvodní pevnou hráz a nabídnou řešení, aby příliš nenarušila ráz památkově chráněného území.

Lidé mají strach
Lidé z Hořína mají po zkušenostech z posledních let strach, že by mobilní hráz nemohla být stavěna tak rychle, aby zachránila jejich domy. Podle Karla Bureše z firmy Hydroprojekt je to ale zbytečné. „V Praze trvala zkušební stavba mobilních zábran na délce několika kilometrů jen jedenáct hodin. Povodně se přitom předvídají dva až tři dny předem,“ vysvětlil. Odmítl i další hořínský argument, že mobilní hráz už nelze později zvyšovat a zatím není jasné, jaký vliv by na místní podmínky měla časem protipovodňová ochrana dalších obcí v okolí. „Neměla by vážné následky, neboť opatření se dělají v místech, kde sice v době povodní voda stoupá, ale nevalí se tam proud,“ doplnil projektant.

Času je málo
Zatím není jasné, zda Hořín a památkáři dospějí ke kompromisům, přijatelným pro obě strany. Příliš času na to ale nezbývá, podle starosty Fouse má nyní Hořín ministerstvem zemědělství slíbenou státní dotaci na 95 procent nákladů na stavbu protipovodňové hráze, které mají dosáhnout nejméně čtyřiceti milionů korun.

Šance uspět s mobilní hrází je ale nejistá. Podle Bureše totiž podpoří stát dotacemi spíš stavby pevných hrází. „Věříme ve vítězství zdravého rozumu, tedy ve výstavbu celobetonové zdi,“ doplnil hořínský starosta Fous.

 

28.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: - obchůzková a kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS,EZS,CCTV, - 12ti hodinové směny (denní/noční), Požadujeme: profesní kvalifikace STRÁŽNY 68-008-E výhodou - pomůžeme se získáním, trestní bezúhonnost, komunikativnost, základní znalost PC, , Nabízíme: stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době, Kontakt: telefonicky kdykoliv, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: G4s services s.r.o. kralupy, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - provádění svářečských prací kovových kontrukcí polohovacích lůžek ochranné atmosféře CO2 - nutnost zvládnutí kvalitních pohledových svárů, Nabízíme: stravenky , Kontakt: osobně vždy ve středu 11:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Czech reha mělník s.r.o., Na Průhoně, č.p. 3412, 276 01 Mělník 1. Informace: Josef Vaněček, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 50 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: zkušenosti v oboru stomatologie, praxe vítána, příjemné vystupování, Nabízíme: osobní ohodnocení, stravné, benefity, příspěvky na kurzy, náborový příspěvek ve výši 50.000,- Kč, Místo výkonu práce: Areál elektrárny ČEZ, Horní Počaply 277 03, Kontakt: telefonicky 10:00-12:00. Pracoviště: Apodis dent s.r.o. - horní počaply, 277 03 Horní Počaply. Informace: Maxim Ovchinníkov, +420 775 577 978.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Náplň práce: natahování folie, sklizeň chřestu, práce na poli, fyzicky náročná práce - nutný dobrý zdravotní stav, - práce v sobotu i v neděli při příznivém počasí, Místo výkonu práce: Hostín u Vojkovic , Neratovice, Vojkovice, Libiš, Chlumín, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-17:00. Pracoviště: Vl-family, s.r.o. hostín, 277 44 Vojkovice u Kralup n.Vlt.. Informace: Liliya Dublenych, +420 608 119 835.


Obec Tuhaň pořádala v sobotu kulturní program pod názvem „Posezení pod májkou“.
25

OBRAZEM: Tuhanští se veselili

Svatba britského prince Harryho a jeho ženy Meghan

Mít doma Meghan nebo Harryho? Není problém

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Dvě červené v jedinou minutu. Zárybští bratři v Brodě nedohráli

Střední Čechy – Kly mohly v I. A třídě po dlouhé době oslavit tříbodový zisk.

Auto v Brandýse srazilo dvě děti

Brandýs nad Labem - V pondělí odpoledne srazilo v Brandýse nad Labem auto dvě děti na koloběžce. Jedno z nich s těžkým zraněním transportoval vrtulník do motolské nemocnice. Děti nedaly autu přednost.

Hrůzné zranění Švejdy. Busta: litoměřické hřiště, to je korida!

Štěchovice – Na tenhle zápas fotbalisté Štěchovic nikdy nezapomenou. Jejich kapitán Michal Švejda po kontaktu s obráncem domácích Patrikem Valentou upadl tak nešťastně na kovovou zábranu za brankou, že mu praskla týlní kost, má patnáct stehů na hlavě a čtyři zlomené krční obratle. Zatím leží v litoměřické nemocnici a čeká na rozhodnutí lékařů, zda ho budou operovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT