VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor s památkáři: hořínská hráz zatím čeká na dohodu

HOŘÍN - Vesnice touží po pevné protipovodňové zdi, památkáři preferují mobilní hráz

28.5.2007
SDÍLEJ:

Provizorní hráz už z Hořína musela zmizet.Foto: DENÍK/Viktor Janovský

 

Památkáři jsou proti hořínskému záměru bránit vesnici před velkou vodou pevnou hrází. Radnice by se podle nich měla vrátit k původnímu projektu s valem složeným ze stálé betonové části a mobilního hrazení. Místní lidé ale mají strach, že by je mobilní hráz před následky dalších povodní nezachránila. Ve hře jsou přitom desítky milionů korun státní dotace.

 

Sto let čekání
Na protipovodňovou zeď čeká Hořín už přes sto let, podle záznamů v kronikách se k její stavbě schylovalo na začátku minulého století, všechny naděje byly ale plané. Myšlenky na hráz se do vesnice v plné síle vrátily před pěti lety, kdy tam za sebou velká voda nechala škody za 500 milionů korun. Po záplavách loni na jaře tam zůstaly škody za dalších 100 milionů korun. A byly by mnohem vyšší, kdyby Hořín nechránila alespoň provizorní hráz postavená dobrovolníky.

Hořín v posledních letech počítal s protipovodňovou ochranou v podobě mobilní hráze. Loni ale došlo ke změně, podle které by celá hráz měla být pevná. Přes tři metry vysoká betonová zeď tam však podle památkářů být nesmí. Ve sporu o dvě možná řešení mají obě strany řadu argumentů, které se zásadně liší. Za názory památkářů stojí Renata Špačková z oddělení památkové péče, hořínské zájmy hájí starosta obce Petr Fous.

Krajina v ohrožení
Památkáři: Přikláníme se k účelnému řešení, které by respektovalo po staletí utvářenou krajinnou a urbanistickou strukturu sídla. Památkově chráněný je nejen hořínský zámek a park, ale jde i o společné ochranné pásmo historického jádra Mělníka a zámku Hořín, k němuž patří i plavební komory.

Hořín: Dohodli jsme se s architekty, aby pro nás navrhli takové úpravy, že by pevná hráz působila v okolí co nejméně rušivě. Má mít v nejvyšším bodu 3,2 metru a směrem k zámku se výrazně snižovat. Ve stejné lokalitě je už dnes například pozemek jiného majitele, obehnaný betonovou zdí vysokou 2,3 metru. Mobilní hráz navíc vyžaduje zajištění dokonalého přístupu těžké techniky, jeřábů a nákladních aut. Vyžádá si velký zásah do zeleně i na soukromých pozemcích, protože tam, kde jsou dnes zahrady, by musely být zpevněné plochy. Těžká technika by navíc poškozovala i místní komunikace, při povodních i cvičeních.

Majitelé pozemků
Památkáři: Obec změnu projektu z mobilní hráze na pevnou neprojednala s vlastníky pozemků, na nichž je stavba plánovaná. Patří mezi ně i majitel zámku Jiří Lobkowicz.

Hořín: V místech, kde má hráz stát, už jsme pozemek od Jiřího Lobkovice koupili. Chtěli bychom se s ním dohodnout i jako s majitelem vedlejších pozemků, přes které by měl vést jen odvodňovací kanál.

Kde skladovat?
Památkáři: Těžko lze obhajovat zásah do památkově chráněného území, jakým by byla betonová pevná zeď takových rozměrů, problémy s uskladněním nebo manipulací mobilních částí hráze. (Podle Karla Bureše z firmy Hydroprojekt, která hořínskou hráz projektovala, by řešením byla dohoda s blízkým Mělníkem, který by obci, stejně jako například na severu Děčín malému Hřensku, se skladováním i stavbou pomohlo. „Bez dohody s Mělníkem by to Hořín nezvládl. Nejlepší by bylo, kdyby systémy protipovodňové ochrany město s vesnicí sjednotily,“ řekl Bureš.)

Hořín: Celobetonová zeď je přijatelnější z hlediska ochrany krajiny i památkového. Může čátečně splynout s krajnou díky vhodné výsadbě v okolí. Možnost skladování mobilních částí hráze nám sice město Mělník nabídlo, ale domníváme se, že by v případě nouze nastávaly zmatky, museli by chránit především své území. Navíc by to samozřejmě znamenalo další náklady na skladování a my na to peníze nemáme. Mrzí nás, že to památkáři neberou v potaz.

Drahé pojištění
Památkáři: Pojišťovny by nemovitosti v Hoříně nepojišťovaly za vyšší částky, pokud by byla postavena mobilní hráz Rozhodujícím kritériem je, zda se jedná o zátopovou oblast, nebo ne.

Hořín: S mobilní hrází by pojištění bylo nákladnější. Ale budeme-li mít pevnou hráz, zátopové území už u nás nebude.

Dva na dohodu
Památkáři: Podle památkového zákona měl s námi Hořín projednávat projektovou dokumentaci už v době jejího zpracování. Ani po roce, kdy vznikl nový projekt na pevnou hráz místo mobilní, to ale obec neudělala. Má přitom právo podat žádost o vydání územního rozhodnutí ke svým záměrům, i když se nebudou líbit orgánům státní památkové péče, a má i právo se proti zamítavému stanovisku odvolat.

Hořín: Chtěli jsme jít raději cestou dohody. Ale k dohodě musejí být dva a památkáři o ni nemají zájem, jednají čistě z pozice síly. Vůči všem našim argumentům jsou hluší a stále jen opakují ne. Bohužel si nejsou schopni uvědomit ani to, že naší snahou je ochránit obec i objekty, které jsou předmětem památkové péče. Novou žádost o povolení stavby celobetonové zdi jsme podali v dubnu na odbor životního prostředí. Nyní si ještě necháváme zpracovávat posudky, které odůvodní pevnou hráz a nabídnou řešení, aby příliš nenarušila ráz památkově chráněného území.

Lidé mají strach
Lidé z Hořína mají po zkušenostech z posledních let strach, že by mobilní hráz nemohla být stavěna tak rychle, aby zachránila jejich domy. Podle Karla Bureše z firmy Hydroprojekt je to ale zbytečné. „V Praze trvala zkušební stavba mobilních zábran na délce několika kilometrů jen jedenáct hodin. Povodně se přitom předvídají dva až tři dny předem,“ vysvětlil. Odmítl i další hořínský argument, že mobilní hráz už nelze později zvyšovat a zatím není jasné, jaký vliv by na místní podmínky měla časem protipovodňová ochrana dalších obcí v okolí. „Neměla by vážné následky, neboť opatření se dělají v místech, kde sice v době povodní voda stoupá, ale nevalí se tam proud,“ doplnil projektant.

Času je málo
Zatím není jasné, zda Hořín a památkáři dospějí ke kompromisům, přijatelným pro obě strany. Příliš času na to ale nezbývá, podle starosty Fouse má nyní Hořín ministerstvem zemědělství slíbenou státní dotaci na 95 procent nákladů na stavbu protipovodňové hráze, které mají dosáhnout nejméně čtyřiceti milionů korun.

Šance uspět s mobilní hrází je ale nejistá. Podle Bureše totiž podpoří stát dotacemi spíš stavby pevných hrází. „Věříme ve vítězství zdravého rozumu, tedy ve výstavbu celobetonové zdi,“ doplnil hořínský starosta Fous.

 

28.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 20 000 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník kovových výrobků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Přípravář/ka – lakovna, Lakovna v mělnickém závodě je centrální lakovnou pro naše čtyři závody v České republice. Budova byla zkolaudovaná v roce 2014; tzn. prostředí je zde nové, čisté s funkčním odsáváním. Spolupracovníci zde pracují ve směnné provozu – ranní směna od 6:00 do 14:30 a od 14:30 do 22:30. Tým tvoří muži a jedna žena. , , Za jakého předpokladu můžete být na této pozici úspěšný?, • Musíte být maximálně pečlivý/á – nedbale provedená příprava může znamenat i nevratné poškození dílu, , Jak bude vypadat Váš pracovní den?, • Budete odmašťovat, tmelit a brousit, zakrývat papírovou páskou, magnetickými krytkami, ucpávat pomocí špuntů apod., • Zpočátku Vás povede zkušenější kolega, který Vám vysvětlí co a jak, , Co bude výsledkem Vaší práce? , • Kompletně připravený díl pro lakýrníka, který mu dá barvu, dle přání zákazníka , , , Benefity, • Odměna 500 Kč za 8h přesčasovou směnu, 250 Kč za 6h přesčasovou směnu, příplatek 10 Kč/h za odpolední směnu , • Pololetní odměny, • Každoročně navyšujeme základní mzdu , • Finanční odměny při pracovních a životních jubileích , • Dotované závodní stravování v ceně 25 – 37 Kč za hlavní jídlo, • Firemní chaty: v Harrachově za 100 Kč/osobonoc a ve Špindlerově Mlýně za 130 Kč/osobonoc, • Letní a zimní slavnost s hudbou a bohatým rautem , • 600 Kč měsíčně na penzijní připojištění. Pracoviště: Erwin junker grinding technology a.s., Řípská, č.p. 863, 276 01 Mělník 1. Informace: Jana Vajnerová, +420 315 632 276.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 19 400 Kč

Technici dispečeři chemické výroby a pracovníci v příbuzných oborech Mistři výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19400 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - výroba keramických a smaltéřských frit: vstupní, mezioperační a výstupní kontrola výrobků a surovin, mistr do výroby frit a glazur, 11 hodinová pracovní doba dle rozpisu směn a vede dělníky ve výrobě na své směně, - možnost pracovního poměru na dobu neurčitou , Nabízíme: stravování ve firmě s příspěvkem, 5 týdnů placené dovolené , Kontakt: telefonicky 7:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Mefrit, spol. s r.o., Českolipská, č.p. 798, 276 01 Mělník 1. Informace: Blanka Řízková, +420 315 633 303;721 572 882.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 30 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pražská 221, 276 01 Mělník, Kontakt: p. Denisov, životopisy zasílat e-mailem.. Pracoviště: Breg s.r.o. - mělník, Pražská, č.p. 221, 276 01 Mělník 1. Informace: Igor Denisov, +420 777 871 112.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Ostatní pomocní pracovníci Pomocná síla ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 17589 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Váš profil:, • zkušenost ve zdravotnictví podmínkou, • dobrý zdravotní a fyzický stav, • ochota pracovat, • spolehlivost, • samostatnost, • aktivní znalost 1 světového jazyka výhodou. Pracoviště: Mělnická zdravotní, a.s., Pražská, č.p. 528, 276 01 Mělník 1. Informace: Petra Čermáková, +420 315 639 106.


Natáčení pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků v Kutné Hoře.
16

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Ilustrační foto

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Divocí koně, zubři a pratuři mají u Milovic o třetinu větší pastvinu

Milovice – Dobrá zpráva! Velká pastvina v rezervaci velkých kopytníků u Milovic se podstatně zvětšila. A to hned o celou třetinu. Z dosavadních 160 hektarů se teď mohou divocí koně, zubři a pratuři prohánět po 240 hektarech někdejšího vojenského prostoru. Ten do roku 1991 devastovala vojenská technika okupační armády Sovětského svazu, která se u Milovic usadila po událostech roku 1968.

Voda ke koupání se zhoršila na jednom místě Orlíku

Střední Čechy – Kvalita vody se nelepší – a vzhledem k předpovědi počasí očekávající vysoké teploty lze počítat s dalším zhoršováním. Takovou zprávu mají pro milovníky koupání ve volné přírodě středočeští hygienici v souvislosti s nejnovějšími výsledky měření kvality vody v přírodních koupalištích a hojně navštěvovaných koupacích oblastech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT