Vesnice bez hospody jakoby nebyla. To platilo v minulosti a platí i dnes. Provozovat v současné době hospodu na malé obci ovšem není ničím jednoduchým. Provozování hospod se snaží podporovat i obecní úřady. 
A v mnohých vesnicích na Mělnicku hospodu dokonce ani nemají.

Mezi takové patří například Býkev, která má se sousedními Jenišovicemi přes čtyři sta obyvatel. Podle starosty obce Martina Prislupského sice několik lidí projevilo o provozování hostince 
v obci zájem, scházejí ale vhodné prostory. „V bývalé hospodě je obchod s potravinami a žádnou budovu, kde by mohla být hospoda, bohužel nemáme," posteskl si býkevský starosta, podle něhož hospoda ve vesnici schází. Nejbližší je v Hoříně nebo v Lužci. „Říká se, že bez hospody vesnice nežije. Proto se snažíme kulturu v obci dost podporovat, ale hospoda nám přesto chybí," připomněl starosta.

Mezi Býkevskými se objevil i názor, že by hospoda mohla fungovat ve volných prostorách obecního úřadu. „To jsme ale vzápětí zavrhli, protože by nebylo zrovna ideální točit pivo na radnici," vysvětlil Martin Prislupský.

Jediná možnost, jak šenk do vesnice vrátit, by byla, pokud by si hospodu otevřel někdo 
z místních ve vlastních prostorách.
Naopak v nejmenší vesnici Mělnicka – Kanině hospůdka neschází. Nedávno sice změnila provozovatele, ale místní jsou spokojeni. Potvrdila to starostka obce Jaroslava Vraná: „Jsem moc ráda, že se najde někdo, kdo chce na tak malé vesnici provozovat hospodu a pořádat v ní akce. Jakmile by se hospoda zavřela, k ničemu dobrému by to nevedlo."

Kaninští zastupitelé provozovatele podpořili opravdu symbolickým nájmem. Za měsíc chtějí pětistovku. „K tomu je ovšem potřeba přičíst ještě poplatky za odpad, elektřinu a vodu. Pak jde o nějakých šest tisíc korun, což už není zrovna málo. Před těmi lidmi, kteří jsou ochotni hospodu provozovat, smekám. Je to tvrdá řehole," doplnila starostka Kaniny a poznamenala, že kulturní místnost v budově hospody slouží několikrát ročně k pořádání akcí pro děti i dospělé.

„Když tam máme nějakou akci, hostinský nám všechno zajistí, což je velká výhoda. Pokud by hospoda nefungovala, budova by jen chátrala," uvedla Jaroslava Vraná.

Nízkým nájmem se snaží udržet hospodu i ve Lhotce u Mělníka. Dokud o ni neměl nikdo zájem, provozovala ji obec ve vlastní režii. „Jak to s hospodou bude do budoucna, nikdo neví, protože na menších vesnicích je to opravdu složité," řekl starosta Lhotky Petr Pánek, podle něhož je hospoda na vsi velice důležitá.

Lhotecká radnice provoz výčepu podporuje, jak může. Vedle nízkého nájmu přispívá i na vytápění nebo na vybavení hospody nábytkem. „Snažíme se schůze a další aktivity, které během roku pořádáme, přesouvat právě do hospody, abychom ji udrželi," doplnil starosta.