Pro tamní rehabilitační třídu, kterou navštěvují děti s těžkou mentální retardací a vícečetným postižením, totiž uspořádaly charitativní akci Pomůžu, protože můžu. A podařilo se jim vybrat bezmála jednadvacet tisíc korun.

„Ve škole jsme loni běhali na podporu projektů v Africe. Napadlo nás, že by se podobný běh dal zorganizovat i pro jiné účely tady u nás," popsala Lucie Špytková, která spolu se svou kamarádkou Aničkou dokonce vyráběla speciální trička, jež si mohli zájemci zakoupit a přispět tak na dobrou věc.

Běh kolem rybníka

Charitativní akce se konala v sobotu ve volnočasovém areálu v Hostíně. Kolem rybníka tam vede asi 270 metrů dlouhý asfaltový okruh, který zájemci absolvovali tolikrát, kolikrát chtěli. A kolikrát jim jejich síly umožnily. Za každý z okruhů pak do kasičky věnovali určitou částku, kterou si předem stanovili, nejméně však deset korun.

Kdo nechtěl nebo nemohl v horkém počasí běhat, mohl si koupit už zmiňované tričko nebo třeba sladkou dobrotu. Ve večerních hodinách se navíc mohl zúčastnit dražby májky, jejíž výtěžek šel také na pomoc postiženým dětem.

Bezmála jednadvacet tisíc

Celkem se mělnickým gymnazistkám podařilo vybrat dvacet tisíc a sedm set korun, což je částka, která výrazně předčila jejich očekávání. „Všichni jsme byli hrozně překvapení, mysleli jsme si, že když se nám podaří vybrat tak pět tisíc, bude to úspěch," potvrdila studentka Lucie Špytková a připomněla, že na běžecký okruh se vydalo přes sto dobrovolníků všech věkových kategorií.

Akci pozitivně hodnotila také ředitelka ZŠPS Kateřina Laloušková, která si moc cení přístupu obou pořadatelek. „Neříkám to kvůli výtěžku, který jsme absolutně nečekali, ale proto, že se děvčata rozhodla podpořit tak trochu své vrstevníky, což je úžasné," uvedla a dodala, že peníze škola použije na nákup speciálních didaktických pomůcek a na realizaci některé z terapeutických metod, které jsou pro školu jinak finančně nedostupné. „Nejspíš půjde o canisterapii, jenom to asi necháme až na příští školní rok," poznamenala s ohledem na blížící se prázdniny.

Velké díky a pozvání

Zároveň počítá s tím, že obě studentky do školy pozve, aby viděly, co se díky nim podařilo a jakou radost dětem udělaly. „Celá ta akce nás ohromně potěšila, dívkám patří náš velký dík," řekla.

Lucie Špytková byla z průběhu charitativního běhu natolik nadšená, že přislíbila jeho zopakování v příštím roce. Komu se studentky rozhodnou pomoci tentokrát, to je ale zatím ve hvězdách. „Uvidíme, kdo bude naši pomoc nejvíc potřebovat," uzavřela.