Už před začátkem sezony se ubytovatelé rozhodovali, zda promítnou zdražování do nových cen, nebo zachovají ty stávající.

Například v mělnickém Penzionu U Zámku se rozhodli ceny nechat, i když notně podražily energie nebo suroviny pro kuchyni. „Ceny držíme, aby lidi přijeli,“ řekl Deníku majitel penzionu Vladimír Černý.

Podobně zůstávají na loňských cenách i v Penzionu Na Kmíně v Obříství. „Letos ještě ceny udržíme, chystáme ale zdražení na příští sezonu,“ uvedla majitelka rodinné firmy Denisa Kubálková. „Uvidíme, co přijde na podzim. Zdražení pro příští rok visí ve vzduchu,“ přidala se manažerka Rezidence Liběchov Kateřina Petřinová.

Nová cesta v parku na Dvořákově náměstí v Kralupech nad Vltavou. Podle některých obyvatel města je zbytečná.
Nová cesta v kralupském parku vzbudila rozruch. Podle některých lidí je zbytečná

Po rozvolnění už penzionům a hotelům nechybí hosté. „Jsme trochu specifičtí, máme hodně svatby, a tím pádem už máme celou sezónu obsazenou,“ popsala Kubálková z penzionu Na Kmíně. Na jejich rodinném statku přeměněném na ubytovací zařízení tak nejsou tolik závislí na turistickém ruchu.

Na něj naopak spoléhají v mělnickém Penzionu U Zámku. Ale ani tady už si na nezájem zákazníků nemusí stěžovat. „Ano, máme i teď docela obsazeno. Víkendy skoro úplně, ale i přes týden už máme zákazníky,“ potvrdil Černý.

Pivní průzkum Deníku: Cena za půllitr stoupá až k 60 korunám

„U nás je znát, že lidé chtějí vyjet, strávit chvíle v hotelu a dobré restauraci nebo mít svatbu bez omezení a certifikátů,“ řekla Petřinová s tím, že se klienti vracejí stejně jako při každém náznaku rozvolnění v minulosti. „Lidé jsou hladoví,“ poznamenala.

Kvůli tomu, že je penzion Vladimíra Černého rodinným podnikem, vyhnul se problémům se zaměstnanci, kteří by v době covidu utíkali mimo pohostinství a ubytovací služby třeba do továren. „S manželkou penzion vedeme, s úklidem pomáhají neteře a zaměstnáváme dlouhodobě dvě paní, které nám pomáhají,“ vysvětlil.

Stojany na kola u mělnického autobusového nádraží jsou pod dohledem kamer.
Nové cykloboxy se u vlakového nádraží v Mělníku objeví začátkem prázdnin

Personál se podařilo udržet Rezidenci Liběchov sídlící v prvorepublikové vile, kam chodil na večírky i ministr financí Alois Rašín. „Nebylo to jednoduché, ale naštěstí aspoň nějak pomohl stát. Navíc často k nám jezdí i firemní klientela a služební cesty byly povolené,“ řekla Deníku Petřinová.