Mapa, která vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub, může být pro vášnivé houbaře vodítkem, kam vyrazit s košíky. Předpovědní model pravděpodobnosti růstu hub je vyvíjen ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti.

Čerstvě spuštěná mapa se zatím nezelená. Právě tato barva přitom označuje oblasti, kde je pravděpodobnost výskytu hub vysoká. Většina středních Čech patří aktuálně do oblasti s nízkým nebo středním výskytem hub.

Z čeho vychází mapa pravděpodobnosti růstu hub? Podle informací z účtu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X záleží především na vhodném počasí pro růst hub, což znamená optimální teploty, srážky a půdní vlhkost. Ve hře je také reálný výskyt hub v lesích, který mapují mykologové přímo v terénu.

| Video: Youtube

„Faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných," informuje ČHMÚ.